Zhruba před rokem se zdálo, že megalomanské plány čínského Huawei na uchvácení prvního místa v žebříčku prodejů dostaly zásadní ránu. Americké embargo čínského giganta silně zasáhlo a tak se zdálo, že bude firma muset na ohrožení vedoucí pozice Samsungu ještě dlouho čekat. Podle aktuálních výzkumů známé agentury Counterpoint však došlo v dubnových číslech k velkému překvapení. Huawei se totiž podle nich stal poprvé v historii jedničkou na trhu se zhruba 19 % tržním podílem.

Tato data ještě nejsou oficiálně na papíře, ale v rozhovoru s redaktory Gizmochina je potvrdil viceprezident Counterpointu Neil Shah. Podle něj v lednu Huawei opravdu dosáhl na 19 % tržního podílu a odsunul Samsung se 17 % na druhé místo. Jakkoli jde o velmi překvapivý vývoj, tak je nutné se na něj podívat podrobněji. Některé faktory totiž hrají Huawei do karet a po logickém zhodnocení situace  nakonec nejde o tak šokující čísla, jak by to při prvním pohledu mohlo vypadat.

Zaprvé prodeje posledních pár měsíců masivně ovlivnila pandemie koronaviru, která výrazně zasáhla i některá klíčová odbytiště Samsungu. Čínská ekonomika se také vzpamatovala rychleji než spousta ostatních světových a prodeje telefonů tak opět naskočily. Experti také evidentně podcenili pozitivní dopad amerického embarga na patriotické zanícení čínského zákazníka, protože Huawei si na domácí půdě připsal masivní zisky. Které nejen vykompenzují ztráty na globálních trzích, ale dokonce ho posunou na první místo žebříčku. Inu, gratulace.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.