Přestože se očekávalo vydání první veřejné beta verze systému Android 11 poměrně dříve, Google koncem května/mája oznámil, že její vydání odkládá. Důvod odkladu nebyl uveden a ani termín vydání. Dnes můžeme říci, že jsme nemuseli ani tak dlouho čekat, protože první beta Android 11 je na světě. Otestovat tuto verzi zatím mohou jen majitelé telefonů Pixel 2 a 2 XL, Pixel 3 a 3 XL a také majitelé Pixelu 4 a 4 XL.

Google také uvádí, že velikost aktualizace je 736 MB a její označení je RPB1.200504.01. Jestli jste tedy uživateli některého z výše uvedených telefonů a rádi byste si Android 11 vyzkoušeli, přihlaste se testovacího programu. Je však potřeba mít na paměti, že jde o beta verzi a její testování podstupujete na vlastní riziko. Finální stabilní verze by se měla objevit na konci třetího čtvrtletí letošního roku.

Pokud se tedy i přes riziko rozhodnete otestovat tuto betu, můžete třeba prověřit tyto novinky. Jsou to například připravené odpovědi v chatech, „bublinové“ notifikace, ovládání médií přes notifikační lištu a nebo jednorázová oprávnění pro aplikace v rámci ochrany soukromí. K dalším novinkám patří i nové ikonky, které lze uživatelsky nastavit. Samozřejmě toto je jen velmi stručný výčet, novinek je podstatně víc. Dodejme ještě i to, že do programu pro testování nové verze operačního systému by se brzy měly zapojit i další výrobci chytrých telefonů. Ti v souvislosti se svými nadstavbami mohou přidat i další funkce. Předpokládá se, že se do testování zapojí Oppo se svými stroji řady Find X2, dále také OnePlus a Xiaomi.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.