I když Xiaomi / Redmi patří k nejoblíbenějším značkám ohledně softwarové podpory, tak je jejich strategie aktualizací velmi nepřehledná a chaotická. To má samozřejmě co dělat i s obří porcí modelů telefonů v nabídce, ale nad některými rozhodnutími zůstává rozum stát. Jako poslední se Xiaomi rozhodli potěšit majitele staršího low-endového Redmi 7A, které v Číně oficiálně dostalo aktualizaci na Android 10 v podobě verze MIUI 11 s bezpečnostními záplatami z května 2020.

Na tom by samozřejmě samo o sobě nebylo nic špatného a můžeme jen tleskat podpoře starších modelů. A dokonce low-end starších modelů. Na druhou stranu je pro mnohé uživatele nepochopitelné, že mnohem dražší a novější verze telefonů včetně řady Redmi Note 7 nebo Redmi Note 8 (kromě Redmi Note 8 Pro) stále běží na Androidu 9 Pie. Situace je ještě mnohem horší například u designového a původně velmi drahého Xiaomi Mi MIX 3 5G, které se dostalo na trh původně s MIUI 10 na Androidu 9 Pie. A do dnešního dne nedostalo ještě ani update na MIUI 11, natožpak MIUI 12 s Androidem 10.

A celá známá kauza ohledně tragické podpory zařízení s platformou Android One a nekončících problémů s aktualizací Xiaomi Mi A3 je jen dalším mementem. Xiaomi evidentně hřeší na velmi aktivní modderskou komunitu, která je pro jejich telefony velmi aktivní a často tak jsou s custom ROM pro jednotlivé modely klidně o generaci napřed. To však firmu neomlouvá a měli by postupovat podle nějaké čitelnější a logičtější strategie aktualizací. Jinak si zbytečně poškozují velmi dobré jméno.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.