To, že pandemie koronaviru zasáhla do všech odvětví ekonomiky je nyní už poměrně jasné. S propady se budeme potýkat ještě dlouho, než dojde k zlepšení situace. Není se tedy čemu divit, že COVID-19 ovlivnil i prodeje chytrých telefonů. Analytická společnost Counterpoint Research nyní vydala zprávu, jak se prodeje telefonů vyvíjely v průběhu prvního kvartálu letošního roku. Podle jejich údajů se celkově trh se smartphony propadl, i když některým značkám se i přesto dařilo poměrně dobře.

My se ve zprávě zaměříme především na prodeje telefonů v Evropě a zjistíme, jak velký vliv měla pandemie COVID-19 na prodejní výsledky některých společností. Celkově evropský trh s chytrými telefony v Q1 2020 meziročně pokles o 7% a mezičtvrtletně o 23%. Dopad pandemie byl relativně výraznější na západní Evropu (pokles o 9%) než na východní Evropu (pokles o 5%). Mnozí uživatele kvůli koronaviru odložili koupi nového telefonu na pozdější dobu, problémy byly i s dopravu v souvislosti s uzavřením hranic.

V rámci jednotlivých evropských zemí na tom byla s propadem prodejů telefonů nejhůře Itálie, meziroční pokles zde činí 21%. V jiných zemích se největší operátoři snažili kompenzovat propad intenzivnějším online prodejem. Nejmenší propad prodejů zaznamenalo Rusko, a to jen o 1%.

Pokud jde o jednotlivé výrobce, nejlépe se v prvním čtvrtletí dařilo společnosti Samsung s 29% tržním podílem, následuje Apple s 22% tržním podílem, Huawei s 16%, Xiaomi s 11% a Oppo s 3%. Největší propad zaznamenal Huawei, ale na něm se podílejí i americké sankce. Naopak se dá říci, že Xiaomi si meziročně polepšila v prodejích, a to ze 4% na 11%. Podobně je na tom i společnost Oppo. Situace na trhu by se podle analytiků měla mírně zlepšovat, ale nějaký výrazný progres nelze očekávat.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.