Včera se na internetu objevilo varování, že konkrétní tapeta (neboli wallpaper) dokáže po nastavení na domovskou stránku zhavarovat a zacyklit (soft-brick) váš telefon. Na první pohled se jednalo o klasickou senzační kachnu, ale opak je pravdou a o všem informuje i zcela důvěryhodný a dobře informovaný leakster IceUniverse. Problém se původně týkal hlavně telefonů od Samsungu, ale už jsou hlášeny i případy zacyklení telefonů Google, OnePlus, Nokia nebo Xiaomi. Zatím jediným kdo údajně odolává, je Huawei.

 

Jedná se tedy o nějaký zapeklitý virus nebo trojský kůň perfidně schovaný v prosté tapetě ? Ne, vysvětlení je mnohem jednodušší a v podstatě nevinné. Snímek použitý v této tapetě pochází z fotoaparátu Nikon D850 a na internetu je k dispozici v rozlišení 6144 x 3950 se 4.67 MB velikosti. Podle všeho ale rozsah barevného profilu (gamutu) snímku přesahuje kompatibilitu některých Androidů a může tak způsobit pád systému a následné zacyklení při bootu systému. Problém není univerzální a týká se jen části modelů a výrobců, ale i tak varujeme před jakýmkoli experimentováním s touto tapetou.

Obrázek na Twitteru vs Weibo

Problematický je také jen opravdu originální snímek, který byl publikovaný například na Twitteru. Protože ale jiné platformy používají jinou kompresi a barevné profily, tak třeba Weibo automaticky barvy změní na neškodné. O problému už byl samozřejmě informován i Google a dočkáme se tak určitě i oficiální opravy nebo záplaty. Pokud se vám něco podobného přihodí, tak je nutné obnovení továrního nastavení (tím ale přijdete o všechna data), případně restart v bezpečném režimu. Ideálně ale opravdu raději neexperimentovat.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.