Obnovovací frekvence displejů moderních vlajkových lodí nám utěšeně rostou a tak můžeme momentálně skoro u každého podobného kusu vidět 90 Hz nebo dokonce 120 Hz displej. Výhody vyšší obnovovací frekvence jsou nezanedbatelné a v podstatě každý, kdo si ho vyzkouší už rozhodně nechce zpět. Kromě vyšších nákladů na výrobu jsou ale tyto obnovovací frekvence kritizovány i za negativní dopady na výdrž baterie telefonů. To je samozřejmě technologický fakt, ale jak přesné jsou rámcové rozdíly mezi jednotlivými režimy ?

Na tuto velmi zajímavou otázku se pokusili odpovědět kolegové se ze serveru Phonebuff, kterým jako testovací kus posloužil nový Samsung Galaxy S20 Ultra. Jeho displej jak známo umí až 120 Hz, i když pro nic musí obětovat vysoké rozlišení. Majitel se tak musí spokojit „jen“ s FullHD+, i když to asi každý milerád udělá. Testy tak proběhly právě ve FullHD+ rozlišení jak ve standardním 60 Hz režimu, tak i se 120 Hz frekvencí. Výsledky jsou pak poměrně překvapivé a modernisty určitě potěší.

Rozdíl totiž podle všeho není až tak zásadní, jak by se mohlo zdát. Se 60 Hz telefon vydržel 10 hodin a 24 minut SOT (screen-on-time), přičemž 120 Hz frekvence srazila výdrž na 9 hodin a 35 minut. To je rozdíl bratru nějakých 14 % a rozhodně se tak nejedná o žádný kritický problém. Samozřejmě je nutné něco podobného vyzkoušet i u dalších modelů, ale obecně podle všeho tyto testy vezmou vítr z plachet všem kritikům vysokých obnovovacích frekvencí. A to už nastupují i 144 Hz kousky !

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.