Články o Applu nejsou na našich stránkách zrovna obvyklé, ale někdy prostě neodoláme si do našich jablečných bratrů prostě a jednoduše trochu rýpnout. Možností je k tomu samozřejmě více než dost, protože americký gigant má na kontě kontroverzí opravdu celou řadu. Jednou z těch nejslavnějších za posledních pár let je kauza úmyslného zpomalování iPhonů v závislosti na stáří baterie z roku 2017. A v posledních měsících už konečně firmu dohnaly i následky. Italská pokuta za tyto praktiky je tak jen dalším střípkem do mozaiky.

Jak jistě víte, tak se v roce 2017 přišlo na to, že Apple potají omezoval výkon procesorů u iPhonů se staršími bateriemi a jaksi se o tom zapomněl zmínit uživatelům. Ti tak předpokládali, že zpomalování je způsobeno čistě zastaráváním hardwaru a v mnoha případech je to tak donutilo k rychlé výměně telefonu za novější. Přičemž samozřejmě stačilo jen vyměnit baterii. A i s astronomickými částkami za podobný servisní zásah by šlo o mnohem levnější řešení problému. Takže se není čemu divit, že Apple čelil pořádné porci žalob.

V březnu letošního roku tak firma souhlasila s odškodným 500 milionů dolarů pro americké uživatele (i když necelých 100 milionů padlo jen na právníky). Pro mimo-americké zákazníky samozřejmě nic, ale aspoň dostala firma přes prsty od regulačních orgánů. Nedávno to byla pokuta 25 milionů euro z Francie a dnes se potvrdila i ta italská, i když jen 10 milionů euro. Tu musel potvrdit až odvolací soud, protože firma měla tu drzost se odvolat navzdory jednoznačným důkazům. Konec dobrý, všechno dobré ?

Ani ne, protože pokuta 10 milionů euro je pro Apple zcela směšná. V případě francouzských 25 milionů euro je to podle serveru Businessinsider částka, kterou Apple vydělá zhruba za tři hodiny. Takže se může jen zasmát a zaplatit s vědomím, že na celé kauze vydělali mnohem více. Dokud totiž nebudou postihy za podobné špinavé praktiky velkých korporací vázány na procenta ze zisku, tak budou jenom pro smích. A neděláme si nejmenší iluze, že nám další podobné kauzy výrobci telefonů brzy nenaservírují znovu.