Retro efekt určitě dokáže spoustu produktů prodat, protože hrát na nostalgickou strunu na mnohé zákazníky prostě funguje. Stačí se podívat na obří zájem o znovuzrozenou legendární Motorolu RAZR (která se nakonec až tak moc nepovedla) a spoustu dalších příkladů. A občas se najde i retro přístup v oblasti technologií, který by fanoušci možná i přivítali. Jedním za takových jsou i vyměnitelné baterie v telefonech, protože tento design by se možná v omezené míře neztratil ani dnes.

Vyměnitelné baterie na první pohled už dávno zmizely v propadlišti mobilních dějin, ale jejich používání mělo i své nezanedbatelné výhody. K nim patřila hlavně jednoduchost výměny, protože ani moderní baterie nevydrží věčně a u současných vlajkových modelů jsou náklady na její výměny dost astronomické. Nemluvě o nutnosti servisního zásahu. Navíc vyměnitelný design vždy ponoukal k výrobě baterií i neoficiální zdroje za levnější peníze. Na druhou stranu podobná konstrukce v podstatě vylučovala voděodolnost a i vzhled telefonů s odejmutelným krytem dost trpěl.

Jedním z posledních velkých výrobců telefonů, kteří se vyměnitelné baterie drželi až do poslední chvíle byl korejský Samsung. Zvrat přišel až s modelem Galaxy S6 a od té doby nic nenasvědčovalo možnosti návratu. Dnes se ale na webu objevil snímek naznačující plány Samsungu na oživení vyměnitelných baterií, protože model označený jako SM-A013F (pravděpodobně Galaxy A01e) by ji měl dostat do vínku.

Samozřejmě se jedná spíše pravděpodobně o test, zda by o podobné zařízení byl zájem a půjde určitě o low-end telefon, případně s přesahem do maximálně střední třídy. Přece jen udávaných 3000 mAh je na dnešní poměry opravdu málo, i když máte možnost baterii jednoduše vyměnit a z kapsy vytáhnout novou. Takže se fandové asi nemusí bát, že příští vlajková loď Galaxy S21 (?) bude se slušivou vyměnitelnou baterií. Přece jen s rozmachem extrémně rychlých nabíjení lehce odpadá nutnost onu druhou náhradní baterii v kapse mít.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.