Pro čínský Huawei je jedním z hlavních dopadů probíhající obchodní války mezi USA a Čínou embargo na využívání Google Services. Tím samozřejmě jejich telefony přichází o potenciální zákazníky na západních trzích, kteří jsou na Gmail nebo Youtube přímo v základu prostě zvyklí. Huawei se snaží pumpovat do svého vlastního ekosystému Huawei Mobile Services  stovky milionů dolarů a podařilo se jim už odchytit i řadu velkých ryb. Dalším ze známých jmen je Dailymotion, kteří by měli být alternativou za Youtube.

Podle agentury Reuters se Huawei podařil podepsat s Dailymotion smlouvu o strategické spolupráci a tak získat přístup k jejich možnostem. Ty zahrnují nejen přístup do platformy samotné a její integraci do služby Huawei Video, ale i možnosti monetizace k nalákání tvůrců obsahu. A mnozí se možná nebudou rozpakovat nabídku vyzkoušet, zejména ve světle přituhující cenzury na Youtube a problémů tvůrců s monetizací vzhledem ke zcela neprůhledným a zvláštně uplatňovaným pravidlům. Zatím jde samozřejmě stále jen o alternativu, ale ani moloch jako Youtube není neprůstřelný.

Huawei také nedávno oficiálně uvolnil svůj vlastní vyhledávač Petal Search, který je k dispozici všem uživatelům zařízení Huawei a Honor ke stažení. Firma na něm pracovala přes rok a jde tak o poměrně propracovaný a robustní systém. Podle posledních čísel se počet uživatelů Huawei Mobile Services zvýšil na zhruba 400 milionů ve 170 zemích světa, což na poměrně čerstvou platformu není vůbec špatné. A vzhledem k pesimistickým odhadům ohledně americko-čínských vztahů asi na své platformě budou mít ještě dostatek času pracovat.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.