Dceřiná společnost značky Huawei, Honor, představila včera zbrusu nový 5G model Honor X10, který je vybavený firemním procesorem HiSilicon Kirin 820. O všem jsme samozřejmě podrobně psali v našem včerejším článku. Tento telefon je dalším krokem k příštímu svatému grálu mobilních výrobců, kterým je super levný 5G telefon do 1000 juanů (tedy v přepočtu asi 141 dolarů). Zatím jsou na dobré cestě, ale stále ještě kousek zbývá, protože 5G procesory jsou zatím vyhrazeny jen pro midrange a high-end kategorii telefonů.

Jeden z šéfů Honor, pan Zhao Ming, se po představovačce v poměrně obsáhlém rozhovoru dotkl i současného žhavého tématu, kterým jsou procesory Mediatek. Podle jeho slov má firma (a samozřejmě i mateřský Huawei) s taiwanským Mediatekm nadstandardní vztahy a i když v případě X10 sáhli po vlastním procesorovém řešení, tak tomu v blízké budoucnosti bude asi jinak. Procesory od Mediateku by podle něj měly napomoci právě k dosažení dostupného 5G telefonu pro každého a měly by být speciálně upraveny pro ideální funkčnost s vlastní verzí Androidu od Huawei/Honor.

Vše je samozřejmě reakcí na nedávné zesílení amerických sankcí a snahu USA o odstřihnutí přístupu Huawei k čipovému výrobci TSMC. Tento fakt vede čínskou stranu k hledání alternativ a jednou z nejvíce diskutovaných je právě větší příklon k Mediateku. Vlastní Kiriny si asi firma bude nechávat pro high-end zařízení a tak zejména levnější segment a střední třída bude pro Mediateky více otevřenější. Navíc poslední kousky Dimensity jsou opravdu povedené a snad definitivně setřásly mírně kontroverzní pověst značky z minulosti.