Hodnocení recenzenta

Nedotažených funkcí, zejména v ovládání, mají hodinky od Fobase poměrně dost. Přesto dokáží příjemně překvapit dobře čitelným displejem, možností měřit krevní tlak i dobrou výdrží na baterii.

5
x/10

Do redakce nám doputovaly chytré hodinky od, pro mě doposud neznámého, výrobce Fobase, jenž nabízí pár modelů právě náramkových hodinek. Hodinky s prostým označením Watch 6 Pro výrobce uvozuje sloganem, že se jedná o první DYI (ve volném překladu „udělej si sám“) hodinky na světě. Co konkrétně tímto výrobce myslí a jak fungují tyto poměrně levné hodinky, jejichž ambicí je spíše konkurovat chytrým náramkům, než dospělým chytrým hodinkám, se s vámi podělím. Recenze Fobase Watch 6 Pro je připravena.

Recenze Fobase Watch 6 Pro – BALENÍ

Hodinky dorazily v malé bílé krabičce, na které byste marně hledali logo nebo název výrobce. Totéž platí i pro přiložený manuál v čínštině a lehce nedokonalé angličtině. Zprovoznění je naštěstí tak jednoduché, že to zvládnete i bez něj. Při zkoumání obsahu balení nepřekvapí nabíjecí kabel s magnetickou koncovkou, co už ovšem ano, jsou výměnné lunety. Jedna je našroubovaná přímo na těle hodinek, další dvě pak mají své místo v molitanovém výlisku. Způsob balení i jeho uspořádání působí důstojně, za což je potřeba výrobce pochválit. Někdy si malí čínští výrobci s tímto příliš hlavu nelámou a potřebné příslušenství k výrobku jen tak naházejí do krabičky.

Recenze Fobase Watch 6 Pro – DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Tyto hodinky nabízí výrobce ve třech provedeních kombinujících černé či stříbrné tělo s černým silikonovým řemínkem či řemínkem z kůže a silikonu. Já jsem měl k dispozici základní černou verzi se silikonovým řemínkem. Tělo hodinek je kovové, stejně tak i výměnné lunety. Zde se právě dostáváme k onomu označení DYI, které tedy znamená, že si můžete výměnou lunety upravit vzhled hodinek. Totéž platí o výměnném řemínku, který drží tradiční pružinkové osičky.

Z těla hodinek vyčnívá jediné tlačítko sloužící k zapnutí hodinek nebo k rozsvícení displeje. I s tímto tlačítkem činí šířka hodinek 46,5 mm, tloušťka hodinek narostla na 13,1 mm. Hodinky tedy nejsou z nejmenších a na úzkém zápěstí jsou proto nepřehlédnutelné. Jejich hmotnost je poměrně nízkých 65 gramů, jejich nošení tak ani při sportu není nikterak nepříjemné.

Ve spodní části hodinek najdete konektory pro nabíjecí kabel a senzor pro měření srdečního tepu, krevního tlaku i hodnoty kyslíku v krvi. Více si k těmto funkcím řekneme později. Tělo má dle výrobce být odolné proti vniknutí vody a prachu dle certifikace IP67, k plavání nebo dokonce potápění tedy vhodné nejsou. Ke zpracování hodinek nemohu říci křivé slovo, slícování i zpracování jednotlivých dílů je na velmi vysoké úrovni. Tlačítko sice má drobnou vůli, ale jeho stisk je jistý s jasnou odezvou. Z pohledu designu není moc co hodnotit, povrch je hladký bez jakýchkoliv designových zásahů. Subjektivně ale na mě hodinky působí mnohem hodnotněji než např. u mnou testovaných Xiaomi Amazfit Verge za dvojnásobnou cenu.

DISPLEJ

Po zapnutí hodinek si okamžitě všimnete hrubého rastru IPS displeje. Rozlišení 240 x 240 px opravdu není mnoho a jednotlivé pixely jsou vidět. Výrobce s tím ovšem počítal, takže grafika systému je tomu uzpůsobena a působí lehce retro dojmem. Texty a ikony jsou velké s jednoduchým vzhledem a alespoň částečně maskují nízké rozlišení displeje. Velikou pochvalu si ovšem displej zaslouží za dostatečně syté barvy a hlavně výbornou čitelnost na přímém slunci i s nasazenými slunečními brýlemi. Intenzitu jasu lze nastavit v šesti krocích, viditelné změny jsou však patrné jen u prvních tří. U čtvrtého až šestého stupně jsem navýšení jasu již nezaznamenal. Znamená to tedy, že na slunci uvidíte na displeji vše potřebné už na třetím stupni. Zároveň však počítejte s tím, že ani první stupeň jasu příliš neubere, což je zejména v noci opravdu nepříjemné a displej výrazně září do očí.

Displej je pochopitelně dotykový, ovšem reakce na dotyky prstu nejsou vždy takové, jak byste očekávali. Zde se zkrátka neznámý výrobce a nízká cena hodinek projevili v plné síle. Občas musíte vícekrát tapnout na ikonu, než hodinky zareagují. Pokud před opakovaným tapnutím či swajpem na chvilku zaváháte, displej se zhasne, což vám nejednou zvýší tep. Po nějaké době jsem přišel na to, že pro 100% reakce systému na dotyky je potřeba zejména swapy provádět pomaleji. K probuzení hodinek můžete použít boční tlačítko, poklepání na displej či zvednutí zápěstí. Možnost vypnout nebo zapnout jakoukoliv z těchto tří možností bohužel chybí.

SYSTÉM A ZKUŠENOSTI

Systém v hodinkách je velmi jednoduchý s omezenou nabídkou funkcí, která náročnější uživatele či sportovce nemůže uspokojit. Rekreačním sportovcům však dostačovat bude. Po probuzení hodinek se nejprve zobrazí jeden ze tří možných ciferníků, který si můžete v nastavení zvolit. Swajpnutím zleva doprava se zobrazí informace o systému, stav baterie a MAC adresa hodinek. Swajpnutím opačným směrem se dostanete do nastavení, kde můžete hodinky restartovat, vypnout, zobrazit QR kód pro párování s telefonem, upravit jas displeje a zapnout stopky.

Swajpnutím shora dolů se dostáváte k oznámením přijatým z telefonu. Zobrazují se zde pouze tři poslední oznámení, včetně textů doručených zpráv. Velkým překvapením je plná podpora české diakritiky. Swajpnutí odspoda zpřístupňuje jednotlivé funkce hodinek. První je informace o počtu ušlých kroků za den, následuje délka spánku z poslední noci, měření tepu a vstup do záznamu sportovních aktivit. Zde najdete chůzi, běh, cyklistiku, skákání přes švihadlo, badminton, basketbal a fotbal. Další funkcí je měření krevního tlaku a hodnoty kyslíku v krvi. Na dalších obrazovkách najdete předpověď počasí, spoušť fotoaparátu v telefonu a ovladač přehrávače hudby.

Základní funkce, jako krokoměr, měření spánku a srdečního tepu fungují přesně dle očekávání, tedy poměrně přesně a spolehlivě. Příjemně překvapila funkce pro měření krevního tlaku, která i při opakovaných měření byla schopná relativně přesně určit obě hodnoty krevního tlaku. Funkci ovládání přehrávače hudby vám doporučuji se obloukem vyhnout. Po každém tapnutí na jednu z ikon pro ovládání přehrávače se dostanete mimo tuto obrazovku, musíte tedy znovu tapnout na displej (ten se často mezitím vypne) a pak znovu např. přehrávač spustit nebo pozastavit. Velmi otravné a nekomfortní.

Dokonalé není ani ovládání fotoaparátu. Po tapnutí na ikonu fotoaparátu se automaticky spustí kamera v přidružené aplikaci, nikoliv výchozí aplikace fotoaparátu v telefonu. Po druhém tapnutí začne třísekundový odpočet samospouště fotoaparátu. Po pořízení snímku vás ani hodinky ani aplikace nijak neupozorní. Při příchozí notifikaci, telefonním hovoru, příp. při dosažení denního cíle ušlých kroků, hodinky zavibrují. Intenzita vibrací je ale velmi nízká a pokud nebudete mít hodinky na zápěstí opravdu těsně upnuté, zavibrování si během chůze či sportu vůbec nevšimnete.

APLIKACE

Komunikaci mezi hodinkami a telefonem zprostředkovává aplikace Da Fit pro systém Android. Velkým překvapením je lokalizace aplikace do češtiny, byť ne vždy úplně dokonalá. Menu aplikace je rozděleno do tří základních obrazovek. Na výchozí máte možnost provést nastavení základních funkcí, jako je vzhled ciferníku, budíky či aktualizace firmwaru. V části notifikace si můžete zvolit z jakých aplikací budete chtít notifikace přijímat. Bohužel jejich výčet je pevně daný a velmi omezený. Pokud chcete přidat další, skrývají se pod hromadnou volbou Ostatní, tzn. že pak vám budou hodinky zobrazovat notifikace ze všech aplikací, což je velmi otravné.

Na druhé hlavní obrazovce najdete informace o naměřených hodnotách ušlých kroků za den, informace o spánku za poslední noc, hodnoty posledního měření tepu, krevního tlaku, kyslíku v krvi a venkovním běhu. Pokud chcete zobrazit více dat o sportu, tapnete na příslušnou volbu, ovšem dostanete se jen na prázdnou obrazovku Trénink. Třetí obrazovkou je váš profil s nastavením denního cíle ušlých kroků a opětovnou možností aktualizace firmwaru.

Aplikace tedy rozhodně není dokonalá. Ke cti jí budiž, že má zmíněnou českou lokalizaci, dobrou ergonomii ovládání, ve kterém se neztratí ani úplní začátečníci a netrápí ji ani pády či nestabilita.

VÝDRŽ NA BATERII

Dle specifikací výrobce jsou hodinky osazeny baterií s kapacitou 280 mAh, která je má udržet v chodu sedm až deset dní. Realita se od těchto čísel nikterak neodlišuje. Výdrž samozřejmě bude závislá od toho, jak moc budete využívat snímače srdečních a krevních hodnot. Při občasném využití tohoto snímače je více než týdenní výdrž bez problémů dosažitelná.

K nabíjení pak budete potřebovat dodávaný USB kabel. Magnetická koncovka drží nabíjecí kabel na hodinkách velmi pevně, hodinky na něm mohou i viset. Samotné nabíjení zabere cca 90 minut.

Recenze Fobase Watch 6 Pro – ZÁVĚR

Hodinky Fobase Watch 6 Pro určitě nelze doporučit nikomu z vás, kteří od hodinek očekáváte detailnější zaznamenávání sportovních aktivit s pokročilými funkcemi. Tyto hodinky jsou spíše převlečený chytrý náramek. Jestliže je pro vás ale slovo sport jen fráze a rádi byste zkusili, jaké to je žít s nositelnou elektronikou a zároveň vám žádný chytrý náramek nevyhovuje, lze tyto hodinky doporučit. Mohou totiž fungovat jako takový vstup do světa wearables. Díky možnosti měřit alespoň orientačně krevní tlak, bych se nebál hodinky doporučit i starším lidem, kteří třeba mají s tlakem problémy a často si jej proto kontrolují. Jim budou vyhovovat i velká čísla a písmo na displeji.

Za poskytnutí hodinek k recenzi děkujeme e-shopu Alliexpress, kde si je můžete objednat za cenu začínající na 49,19 USD, což po přepočtu a případnému připočtení DPH činí cca 1500 Kč.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.