Předpokládaná eskalace konfliktu USA vs. Huawei, o které jsme psali předevčírem, je už v plném běhu a mobilní trh čekají asi ještě masivní otřesy. Nové směrnice o zákazu prodeje polovodičů i pro firmy jen využívající americké technologie okamžitě nesou žádaný efekt a taiwanský gigant TSMC podle posledních informací zastavil objednávky čínské firmy. Již objednané kusy budou poskytnuty a dodávky by tak měly skončit až někdy na konci třetího kvartálu letošního roku. Samozřejmě jde o zásadní komplikaci pro Huawei, protože TSMC pro ně byli největším výrobcem samotných čipu, včetně AI procesorů a síťové čipy.

Dopad bude masivní i pro TSMC, protože Huawei je po Apple jejich druhým největším odběratelem a mohou očekávat zhruba 15-20 % ztrátu zisku. Bez zajímavosti není ani fakt, že americké rozhodnutí o nových sankcích se kryje s oznámením plánu výstavby nové továrny TSMC v Arizoně za více než 12 miliard dolarů. Každopádně Huawei tento krok očekával, protože už dlouho hromadí čipy do zásoby a podle všeho by měli mít zásobu minimálně na rok. Přesouvají také produkci 14nm čipů do Šanghaje k firmě SMIC a sondují možnosti v Evropě s STMicroelectronics.

Na konferenci Huawei Analyst Summit 2020 (která byla streamována online) jsme se dnes také dočkali oficiálního vyjádření zástupců firmy k současné nové vlně restrikcí. Podle jejich slov Huawei vždy pracoval podle regulací a zákonů ve spojitosti s původním embargem a nová vlna je tak přímo cílena bez dalšího důvodu. Nové sankce se tak dotknou i spousty dalších firem a společností na celém světě a hrozí destabilizace celého mobilního trhu. Firma konkrétně označila čerstvý americký krok za šikanu a zneužívání postavení k diskriminačnímu zničení zahraniční společnosti.

 

A Huawei také poměrně logicky poukazuje na to, že podobný krok nenávratně poškodí důvěru a spolupráci s každou americkou firmou i ze strany dalších společností. Nikdo si totiž nemůže být jistý, že příští výběr třídního nepřítele nedopadne právě na ně. Některé firmy tak raději dají přednost konkurenčním nabídkám. Zásadním faktorem se může také stát případná odveta čínské vlády, která by mohla mobilní trh ještě dále zdevastovat, pokud dojde k vyhlášení embarga mimo jiné na Qualcomm. Celá kauza tak zkrátka a jednoduše nabírá na obrátkách snad každý den. Což je pro nezaujatého fanouška mobilních telefonů smutný fakt.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.