Už je to více než rok, co byl čínský Huawei zařazen na černou listinu vlády USA a v důsledku toho ztratil přístup k americkým dodavatelům. Hardwarovou ztrátu nahradil z čínských zdrojů poměrně rychle, ale nemožnost využívat ve svých telefonech služby Google způsobila firmě na západních trzích velké problémy. Přece jen náhradní Huawei Mobile Services (HMS) stále nejsou plnohodnotnou alternativou. Na druhou stranu se výrazně zvýšil odbyt na domácím čínském trhu, ať už ze záchvatu patriotismu, nebo prostého faktu, že firma dělá skvělé telefony.

Konflikt během roku pomalu bobtnal a vůle čínského giganta výrazněji zasáhnout a omezit je z americké strany velmi citelná. Navzdory veřejné absenci jakýchkoli důkazů údajných prohřešků Huawei dokonce na vládní úrovni tlačili na spřátelené státy kvůli vyloučení firmy z výběrových řízení ohledně 5G sítí. Před pár dny také bylo embargo vůči Huawei prodlouženo o další rok do května 2021 a ani to ještě nestačí. Na stole je totiž další návrh zákona, který by zakazoval prodej polovodičů i zahraničním firmám čistě využívajícím americké technologie.

Což je z laického pohledu lehce absurdní, protože zahraniční firma rozhodně nepodléhá americkým zákonům a pokud americké technologie řádně nakoupila, tak je může využít k výrobě čehokoli, co se jim zamane. Na ráně je hlavně taiwanský gigant TSMC, který vyrábí polovodiče pro polovinu zeměkoule a Huawei patří k jejich velkým zákazníků. Huawei si je evidentně rizika vědom a v prvním čtvrtletí letošního roku vystupňoval objednávky z TSMC, aby měl v případě krize zásoby. Stejně tak se pomalu pokouší přesunout výrobu polovodičů na firmu SMIC sídlící v Šanghaji.

Možná čínská odezva

Ostrakizace Huawei je podle mnohých jen důsledek narůstajícího napětí a obchodní války mezi Čínou a USA. A podle všeho už došla se stupňujícím se embargem vůči Huawei trpělivost i čínské straně a podle listu Global Times uvažují čínské ministerstvo obchodu o vytvoření obdobné černé listiny pro význačné americké firmy. K těm by údajně měl patřit například Apple, Qualcomm, Cisco nebo Boeing. Důsledky by tak mohly být i pro mobilní trh poměrně dalekosáhlé, přičemž by gigantické ztráty nepočítaly jen zmíněné společnosti, ale i spousta dalších v konfliktu nefigurujících.