Už je to skoro rok, co byla firma Huawei americkými úřady jednostranně zapsána na černou listinu a 16. května 2019 tak došlo k výraznému zásahu do mobilního světa. Huawei sice ztratil přístup k americkým dodavatelům včetně kritických Google services, ale velkých problémů se dočkala i druhá strana. Kromě miliardových ztrát amerických firem na odbytu zboží totiž došlo k zaostávání ve vývoji 5G sítí a hlavně přístupu do mezinárodních standardů, které tyto technologie regulují. Drakonické sankce jsou tak možná dvousečnou zbraní a zákonodárcům v USA už to evidentně také dochází.

Podle agentury Reuters je tak už na stole návrh ministerstva obchodu USA na změny těchto restrikcí, protože se dotýkají kritických oblastí pro vývoj technologií. Americké firmy a inženýři byli totiž kvůli zákazu spolupráce s Huawei nuceni opustit (případně se nepodílet) na vývoji protokolů a standardů pro příští generaci 5G sítí. Huawei totiž drží asi 20 % zásadních patentů na 5G a bez nějaké formy spolupráce je skoro nemožné dojít k reálnému použitelnému výsledku. Velmi reálně by totiž hrozilo, že by americké technologie a firmy nebyly součástí mezinárodních standardů, což by pro ně mělo dalekosáhlé následky.

Ostatně kvůli těmto problémům v posledních měsících docházelo k exodu některých neziskových open-source nadací (například RISC-V) z USA do zahraničí, protože se nehodlají nechat omezovat restrikcemi. Návrh změny pravidel by měl teoreticky vše vyřešit a jsou pod ním podepsáni i zastánci tvrdé linie proti Číně, takže by měl s velkou pravděpodobností projít. Za těmito zprávami nelze hledat nějaký optimismus vzhledem k vyřešení celé kauzy Huawei, protože jde jen o zoufalou snahu americké strany k nápravě vlastního nedomyšleného kroku v minulosti. Obchody s Huawei tak stále budou na černé listině.