Není tajemstvím, že někteří z výrobců chytrých telefonů pracují na vývoji přední kamery, která bude uložena pod displejem. Jde o inovaci, která maximálně zvýší užitnou plochu obrazovky a navíc i zvýší estetiku předního panelu. Ten by se tím pádem mohl zbavit nevzhledných výřezů nebo „děr“. Některé firmy už dokonce představily prototyp telefonu s takovouto kamerou, ale zároveň tvrdí, že je stále co vylepšovat. Výsledné foto výstupy zatím nejsou zcela uspokojivé. Za všechny výrobce můžeme jmenovat například Oppo, které koncem roku takový prototyp představilo. Zároveň i společnost Xiaomi pracuje na svém přístroji s kamerou pod displejem.

A to, že je to v Xiaomi zřejmě na dobré cestě by mohlo dokazovat i patentové podání, které se objevilo na stránkách LetsGoDigital. K vidění jsou nejen patentové nákresy telefonu s kamerou pod displejem, ale také jeho renderovaný obrázek. Z náčrtů můžeme odvodit, že Xiaomi má v rukávu dvě řešení uložení přední kamery. V prvním případě ji najdeme v levém horním rohu a ve druhém případě uprostřed displeje.

Z popisku u náčrtů lze vyčíst, že ve chvíli, kdy je přední kamera aktivována, oblast nad ní zprůhlední. Díky tomu se k snímači dostane dostatek světla a výsledná fotka by měla odpovídat zaběhnutému standardu. Ve chvíli, kdy není fotoaparát používán sklíčko nad kamerou ztmavne. Tato technologie připomíná řešení, které využila společnost OnePlus u svého modelu One Concept. V tomto případě byla využita technologie elektrochromního filtru, který funguje na principu změny absorpčních vlastností po změně elektrického napětí. Zda i Xiaomi použije tuto technologii není známo. Ale tipaři odhadují, že už příští vlajková loď Xiaomi by mohla mít kameru pod obrazovkou. No, uvidíme.