Korejský Samsung v některých regionech (včetně toho našeho) tvrdohlavě tlačí i do špičkových modelů své procesory Exynos a fanoušci z toho nejsou zrovna nadšeni. I když se jedná o velmi dobré kousky křemíku, tak v poslední době začaly za hlavní konkurencí od Qualcommu a Huawei zaostávat. Zejména Snapdragony je naprosto drtí hlavně ve výkonu grafického čipu a na herním výkonu telefonů je to opravdu znát. U Samsungu jsou si svých nedostatků vědomi a tak už minulý rok podepsali partnerskou smlouvu s AMD. A první ovoce této spolupráce by mělo být sklizeno někdy na konci letošního roku s modelem procesoru Exynos 1000.

Původně se sice předpokládalo, že se grafických jader AMD dočkáme už v případě Exynosu 990, ale to se bohužel nestalo. A majitelé zbrusu nových telefonů řady Samsung Galaxy S20 si tak mohou jen smutně povzdechnout. Zejména při pohledu na předběžné výsledky benchmarků během testování nových jader označených jako RDNA-GPU v chystaných procesorech Exynos 1000. Přímé porovnání s vynikající grafikou Adreno 650 ze Snapdragonu 865 je naprosto jednoznačné a řešení od AMD naprosto dominuje. Nárůst výkonu se pohybuje od 50 % až po skoro 200 %, což není jen nějaké drobné vylepšení, ale pořádný generační skok.

Ostatně AMD mají s grafikami obrovské zkušenosti a svět se už jen třese na novou generaci konzolí vybavených právě jejich revolučními modely grafických karet. V telefonech by se mohlo také jednat o malou revoluci, i když bude otázkou, jak se masivní výkon podaří využít přímo vývojářům her. Protože samozřejmě grafický výkon cílí primárně v podstatě jen na hry. Nový procesor Exynos 1000 by měl být představen někdy v posledním kvartále letošního roku, takže s největší pravděpodobností ještě nestihne uvedení řady Galaxy Note 20. Ta se bude muset spokojit s mezi-generačním kouskem Exynos 992, který ještě s AMD nebude mít nic společného. Ale budoucnost je rozhodně růžová, tedy pokud nepatříte mezi fanoušky grafik Mali….

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.