Probíhající pandemie koronaviru samozřejmě těžce zasáhla i mobilní průmysl a propad prodejů je z prvních čísel opravdu znatelný. Dnes se nám totiž dostaly do rukou analýzy renomovaných společností průzkumu trhu IDC a Canalys, takže máme k dispozici reálná data. Meziročně se prodeje telefonů za první čtvrtletí propadly o závratných 11.7 % a podle všeho bude ve druhém kvartálu asi ještě hůře. Ani veškeré problémy ale nezamíchaly nejvyšším pořadím na žebříčku nejúspěšnějších značek.

Na prvních třech příčkách žebříčku IDC jsou stále seřazeni giganti Samsung, Huawei a Apple, se 21.1 %, 17.8 % a 13.3 % podílem na trhu. Pokles celkových prodaných kusů je u všech zástupců první trojky, i když Apple je na tom výrazně nejlépe a v podstatě se drží na svých číslech. Na vzestupu je pak navzdory krizi čtvrté Xiaomi a na pátou příčku se lehce překvapivě vyhouplo čínské Vivo. To možná nemá takové zastoupení na globálním trhu, ale patří mezi nejúspěšnější značky v Indii, což je koneckonců druhý největší světový mobilní trh.

Žebříček agentury Canalys se v podstatě příliš neliší, jen jsou lehce jiná celková čísla. Podle nich je propad Applu větší než ze zprávy kolegů, ale jinak se vše drží trendu. Včetně Xiaomi na čtvrté příčce s 11.1 % a Vivo s 8.9 % podílem na trhu. Osobně jsem na pátém místě očekával spíše Oppo, ale je jasné, že díky většinové absenci Vivo na západních trzích jsme k jejich úspěchům zcela slepí. Konstantní vzestup Xiaomi sice už není raketový, ale přesto jde v dobách krize o velmi pozitivní znak toho, že asi dělají něco dobře. Tak uvidíme, jak nám celkově spadne v době koronavirové druhý kvartál.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.