Problém sběru uživatelských dat je v podstatě stejně starý jako internet sám, protože jsou tyto data velmi cennou komoditou pro mnohé firmy. Ostatně spoustu podobných odesílaných dat často bezmyšlenkovitě odklikáváme při souhlasu se sáhodlouhými podmínkami používání různých prohlížečů nebo programů na počítači. V telefonech je situace ještě asi mnohem horší, protože tato zařízení jsou používána v podstatě nepřetržitě a jsou také nepřetržitě online. Z nadměrného sběru uživatelských dat už bylo osočeno mnoho značek a další na řadě jsou teď Xiaomi.

Odborníci na kyber-bezpečnost v akci

Toto obvinění vychází ze spolupráce časopisu Forbes s odborníky na kyber-bezpečnost Gabi Cirlingem a Andrew Tierneym. Cirling dokonce nazval testovaný Redmi Note 8 „zadními vrátky s funkcemi telefonu. Podle něj totiž telefon odesílal nadměrné množství uživatelských dat na vzdálené servery pronajaté Xiaomi od jiného čínského giganta, Alibaby. Hlavní výtky směřují ke sběru dat o navštívených stránkách a položkách vyhledávání, přičemž údajně ke všemu docházelo i během „inkognito“ režimu. Je nutné podotknout, že se to týká situace při používání browserů od Xiaomi dostupných na Google Play – Mi Browser Pro a Mint Browser.

V článku je také zmíněno dokonce i sledování otvíraných adresářů a navigace mezi domovskými obrazovkami, včetně status lišty a stránek nastavení. Zabalená data pak údajně putovaly na servery v Singapuru a Rusku, ale s webovými doménami registrovanými v Pekingu. Dalším problémem je pak údajná nedostatečná zabezpečenost odesílaných dat, kdy je možné kód známý jako base64 prolomit velmi jednoduše a přiřadit tak data teoreticky ke konkrétnímu telefonu a uživateli. K čemuž by mělo pomoci i odesílání dat s unikátními identifikátory přístroje a verze Androidu.

A co na to Xiaomi ?

K celé kauze se samozřejmě vyjádřili přímo i zástupci Xiaomi, kteří vše označili za nepravdivé. Podle nich se firma přesně vždy řídí lokálními zákony a regulacemi. Sběr dat browseru je anonymní, zabezpečený a kromě toho s ním uživatel souhlasil v podmínkách využívání. Jedná se tak o standardní přístup, který internetové společnosti využívání ke sběru dat napomáhajících zlepšení funkčnosti produktu. Přímo pak popřel i funkčnost sběru dat během inkognito režimu.

Podle zmíněných dvou odborníků je chování prohlížečů od Xiaomi mnohem agresivnější než v případě konkurentů Google Chrome nebo Apple Safari. Což rozhodně není kompliment, protože sběr dat těmito výlupky je také na velmi vysoké úrovni. V pokročilé internetové době se bohužel sledování a nenasytné shromažďování informací uživatelů stalo normálem a poslední kauza je toho jen a jen důkazem. Mimochodem shodné chování a jádro browserů není jen u Redmi Note 8, ale u v podstatě všech modelů firmy.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.