V prosinci minulého roku jsme se od Qualcommu dočkali průlomového oznámení o budoucí možnosti aktualizace ovladačů grafické karty přímo skrze Google Play. Něco podobného je pro počítačové uživatele zcela normálních denním chlebem, ale u mobilů jde o obrovský krok vpřed. Doposud byly totiž aktualizace GPU vázány na velkém balíky systémových updatů, což není zrovna flexibilní řešení. V březnu pak Qualcomm poskytl vybraným výrobcům nástroj Android GPU Inspector tool právě k přípravě vlastních aktualizací a vypadá to, že první z nich už mají hotovo.

Xiaomi už totiž vypustili na domácím čínském trhu aktualizační aplikaci GPU Driver update skrze vlastní obchod s aplikacemi. Což je vzhledem k absenci Google Play v Číně logické a velmi brzy bychom se tak měli něčeho podobného dočkat i na globálním trhu. Aplikace je prozatím určena pro Redmi K30 Pro a Xiaomi Mi 10 / Mi 10 Pro, tedy telefony se Snapdragonem 865. Podle dostupných informací by se ale časem mělo dostat i na Snapdragon 765 a dokonce i na starší Snapdragony 855. Takže si jen musíme chvíli počkat na dostupnost na Google Play.

Aktualizace ovladačů GPU by samozřejmě teoreticky měly zvýšit výkon a stabilitu u nových (nebo problematických) her a pokud bude vše jako na počítači, tak můžeme čekat poměrně razantní výkyvy k lepšímu. Aktuální ovladače slibují vylepšení například pro Crash 3, Peace Elite nebo Fortnite. Podle Qualcommu se s největší pravděpodobností nebude jednat o měsíční aktualizace jako v případě bezpečnostních záplat, ale zhruba čtvrtletní. Adaptace přímo výrobcem by neměla trvat dlouho, takže by vše mělo hezky odsýpat. No nebudeme lhát, jsme velmi zvědavi, jak se vše uchytí a povede.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.