Spolu s nedávným představením vlajkových modelů řady Xiaomi Mi 10 poslala čínská značka na trh i nový model super rychlé nabíječky. Tento model (Xiaomi GaN Type-C 65W) využívá novou technologii s využitím nitridů gallia a jde o jednu z nejrychlejších kousků na trhu. Dokonce překračuje možnosti řady Mi 10, takže jde spíše o investici do budoucna. Xiaomi ale v posledních dnech začali houfně tento model stahovat z prodejů z bezpečnostních důvodů, které ale nejsou zrovna takové, jak by se na první pohled mohlo zdát.

U nabíječky se bezpečnostní důvody obvykle točí kolem možného přehřívání, vzplanutí a podobných radostí. Rychlo-nabíječka od Xiaomi ale byla staženo kvůli možnému zneužití slabého místa hackery. Xiaomi GaN Type-C 65W totiž v sobě má paměťový čip, který se využívá k možnému řešení potenciálních problémů a aktualizaci nabíjecího protokolu. Firmware ale není dostatečně zabezpečen a tak je možné jen vzdáleně ovládnout a hacker by tak teoreticky mohl nabíječku přinutit poslat extrémní voltáž a připojený přístroj tak poškodit. Jedinou možností je tak stažení tohoto kusu z oběhu.

Díky nové GaN technologii (gallium nitrid) jde o velmi kompaktní nabíječku, která je až o 48 % menší než srovnatelná notebooková také od Xiaomi. Díky podpoře všemožných standardů včetně PD3.0 je jí navíc možné nabíjet právě i notebooky včetně řady MacBook Pro a dalších plným výkonem 65W. Určitě se velmi brzy dočkáme upravené verze, která už bude mít bezpečnost v pořádku, protože se jedná o výborný kousek, na který jsou v Xiaomi právem hrdí. Jen evidentně podcenili kybernetické zabezpečení…

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.