Podobně jako několik dalších výrobců chytrých telefonů začíná i společnost Google pracovat na svém vlastním procesoru. Pro příklady není třeba chodit příliš daleko a stačí poukázat například na Apple, Samsung nebo i Huawei čipsety. A stejně jako u zmíněných společností bude Google své procesory využívat u telefonů a laptopů ze své produkce. Vývoj procesoru prý pokročil dostatečně daleko, že by mohl být použit už v příštím roce u telefonů Pixel. Letošní řada Pixel 5 by měla být ještě osazena Qualcomm čipsety. Pokud vše půjde stejně dobře tak jako doposud, mohly by být nové čipset používány i u nadcházejících verzí Chromebooku.

Důvodem, proč se Google vrhl na výrobu vlastního procesoru, by mohla určitě být soběstačnost v tomto segmentu, ale hlavně schopnost konkurovat společnosti Apple. Ovšem pro dosavadního dodavatele čipsetů, společnost Qualcomm, by to mohlo znamenat dost velkou čáru přes rozpočet. Nejde ale ani tak o kvantitu dodávaných procesorů, protože Google jich zas až tak moc neodebírá. V tomto případě jde spíš o prestiž.

Chystaný procesor by měl dostat název Whitechapel a na jeho výrobě by se měla spolupodílet společnost Samsung. Čipset by měl být postaven na 5nm LPE výrobní technologii. Procesor by měl mít osm ARM jader a vlastní Google technologii pro strojové učení. Součástí by měl být i koprocesor pro Always-on režim Google asistenta. Společnost už údajně má první funkční verzi tohoto čipsetu, ovšem před plným nasazení je potřeba ještě několika testování a finálního odladění.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.