Myslím, že už konečně nadešel čas, abychom mohli nešťastné Xiaomi Mi A3 označit za prokletý model, který definitivně nečeká nic dobrého. Tato poslední generace pokusu Xiaomi o platformu Android One prostě jde od problému k problému a nevypadá to na nějakou extra změnu. Poslední kopanec mezi nohy přišel se stažením aktualizace na Android 10, což se stalo už POTŘETÍ za krátké časové období tří měsíců. Obávám se, že většina uživatelů už nad telefonem zlomila hůl a poohlíží se po zelenějších pastvinách.

Xiaomi Mi A3 bylo oficiálně představeno v červenci loňského roku jako přejmenované Mi CC9e pro mezinárodní trh a samozřejmě s čistým Androidem 9.0 namísto MIUI. A program Android One sliboval dva generační updaty a bezpečnostní aktualizace na tři roky. Realita je mnohem černější, protože se firmě zatím nepodařilo vydat úspěšnou aktualizaci na Android 10 a v podstatě je tak posledním telefonem z celé aktuální stáje Xiaomi s podobným problémem. To je vzhledem ke slibům a teoreticky jednoduchému postupu díky čistému Androidu tristní.

Poprvé se o aktualizaci na Android 10 pokusili u Mi A3 Xiaomi v únoru letošního roku, ale kvůli zásadním chybám a problémům byla okamžitě stažena. Situace se pak opakovala v polovině března a ani napotřetí se v dnešních dnech nevedlo lépe. Uživatelé si stěžují na obří porci problémů od náhodných restartů, přes extrémní vysávání baterie, lag fotoaparátu nebo problémy se čtečkou prstů až po špatně nastavenou závěrku fotoaparátu. Takže jediná rada pro majitele je zůstat u Android 9 a jen si nainstalovat bezpečnostní záplaty na duben 2020. Nebo ještě lepší rada, pořiďte si jiný telefon.