E-ink displeje ještě nejsou mrtvé ! Myslíme samozřejmě v telefonech, protože v samostatných čtečkách e-knih se jim vede velice dobře a jejich existence nikdy nebyla ohrožena. U telefonů jde ale o něco jiného, protože technologie e-ink s sebou nese kromě nepochybných benefitů i spousta negativ. Každopádně jsme na začátku roku mohli vidět velmi zajímavý kousek od Hisense na veletrhu CES 2020, který bude prvním s barevným e-ink displejem. Nu a oficiální představení není daleko, protože by mělo proběhnout už 23. dubna.

Hlavním tahákem revolučního nového telefonu bude právě displej (světe div se), který bude disponovat kombinací technologií moderního barevného tisku spolu s e-paper technologií. Možnosti zobrazení budou tedy 4096 barev, což v současných milionech standardních displejů vypadá směšně, ale pro e-ink jde o velký průlom. Samozřejmě se bude jednat o extrémně energeticky nenáročné displeje, takže se dá očekávat obří výdrž baterie. Žádné extra podrobnosti o konkrétní výbavě chystaného telefonu ale zatím nemáme k dispozici.

Stejně jako černobílé e-ink displej i barevný model bude mít všechny výhody s technologií spojené. Tedy primárně nulové vyzařování modrého světla a světla všeobecně, protože si displej vystačí s okolním osvětlením. Pro použití v noci nebo ve tmě však samozřejmě bude mít i velmi šetrné podsvícení. Tento displej tak bude výrazně méně namáhat oči a bude se hodit klidně i k dlouhodobému čtení. Otázkou zůstává, do jaké míry to zákazník vyžaduje, protože jinak budou schopnosti displeji třeba na zobrazení fotografií velmi omezené. Tak uvidíme, ale spíše půjde opět jen o kuriozitku mezi telefony.