Procesory Exynos z vlastní produkce jsou u Samsungu stálicí už hezkých pár let a vždy se plus mínus jednalo o rovnocenné partnery konkurenčních modelů. Pod ostrou kritiku se dostaly až v poslední době, kdy v porovnání špičkových modelů dost ztrácí a filosofie Samsungu s rozdílným vybaveným telefonů stejné řady pro odlišné trhy není pro zákazníka moc pozitivní. Ale inženýři korejského giganta jsou si evidentně nedostatků vědomi a podle posledních informací pracují na velmi zajímavém vylepšení příštích čipsetů Exynos.

Pro začátek by příští generace čipsetů Exynos měla přejít od CPU jader Moongoose k jádrům ARM a přizpůsobit se tak drtivé většině konkurenci. Zajímavý bude i přechod v oblasti grafiky, protože GPU Mali by měly nahradit čipy AMD Radeon GPU. A protože v herních kategoriích bylo zaostávání Exynosů nejviditelnější, tak je podobná změna velmi slibná. Kromě vlastních řad ale Samsung podle všeho spolupracuje s Googlem na vývoji upraveného Exynosu pro jejich potřeby a možná bude k dispozici ještě letos.

Tento upravený Google Exynos by měl být vyráběný 5nm LPE výrobním procesem a podle informací serveru Sammobile by měl mít dvě Cortex-A78 jádra, dvě Cortex-A76 jádra a čtveřici jader Cortex-A55. U tohoto čipu se spekuluje o využití zatím oficiálně neoznámené grafiky Mali MP20  založené na mikroarchitektuře Borr. Google také údajně nahradí ISP a NPU čipy Samsungu vlastními kousky Visual Core ISP a NPU.

A využití tohoto upraveného Exynosu pod patronátem Googlu ? Mohl by se dostat do některého z telefonů Pixel střední třídy, ale spekuluje se i o možném využití pro zařízení s Chrome OS nebo servery datacenter. Případně je velmi pravděpodobné využití pro potřeby AR/VR zařízení řady Oculus. Tak uvidíme.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.