Výsledky z populárních benchmarků se velmi rádi chlubí snad všichni výrobci telefonů a samotných čipsetů. V minulosti byli už mnohokráte přistiženy i velké značky při „optimalizaci“ výkonu telefonů pro jednotlivé benchmarky kvůli dosažení nadprůměrných čísel. Takže důvěra v tyto výsledky logicky není příliš na výši a musí se vždy brát s rezervou. Ošálit syntetický benchmark totiž v podstatě není nic extra složitého a firmy tak rády potají zamíchají kartami. Posledním chyceným při činu není nikdo z výrobců telefonů, ale hezky přímo procesorů samotných, taiwanský Mediatek.

Známému serveru AnandTech se totiž nepozdávaly výsledky benchmarků při porovnání evropské verze Oppo Reno 3 s tou čínskou. Evropská má totiž procesor Mediatek Helio P95 s dvojicí jader Cortex-A75 a šesticí Cortex-A55, takže by na tom papírově měla být hůře než Mediatek Dimensity 1000L v čínské variantě se čtveřicí jader Cortex-A77 a čtveřicí Cortex-A55. Což například benchmark PCMark 2.0 nezohlednil a Helio 95 dosáhlo plných 9.048 bodů oproti 6781 bodům čipu Dimensity. Šikulové z AnandTechu si tak od PCMarku vyžádali anonymizovanou verzi a celkové výsledky rázem poklesly o 30 %, přičemž některé sub-testy až od 75 %…

Další bádání pak odhalilo specializovaný „sportovní režim“ ukrytý v procesorech Mediateku, který ignoruje veškeré vestavěné technologie a omezení procesorů kvůli spotřebě a teplotě. Je tak možné efektivně na krátkou dobu z procesoru vyždímat maximální výkon, kterého nemáte šanci reálně dosáhnout. Tento „sportovní“ režim byl odhalen zatím u devíti telefony s procesory od Mediateku a v konkrétních softwarových souborech byly k vidění přesná nastavení určená ke spuštění po detekci oblíbených benchmarků jakou Antutu, Geekbench nebo PCMark.

Mediatek v tiskovém prohlášení potvrdil existenci tohoto režimu, ale podle jejich vyjádření slouží k ukázání maximálního potenciálu daného čipu. A v součinnosti s výrobci telefonů pak na druhou stranu preferují optimalizovat své čipy v souladu s úsporností a prodloužením výdrže. Takže v podstatě přiznávají, že výsledků z benchmarků se v reálném používání prostě a jednoduše nedá dosáhnout, protože čip vše inteligentně reguluje. Neděláme si iluze, že něco podobného nemají i ostatní firmy, ale pro Mediatek to momentálně není příliš dobrá reklama.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.