Soutěž mezi výrobci telefonů o počet megapixelů mobilních telefonů je stará skoro stejně, jako samotná historie mobilních telefonů. I když samozřejmě už dávno všichni víme, že samotné „hausnumero“ s bazilionem megapixelů samo o sobě nezaručí kvalitní výsledný snímek. Ale přece jen v promo materiálech se to dobře vyjímá… Poměrně překvapivě k těm nejumírněnějším patří Apple, který jinak obvykle z umírněnosti nikdo obvinit nemůže. Zato zejména asijští výrobci kladou na počet megapixelů velký důraz a po 48 Mpix, 64 Mpix a 108 Mpix smršti posledních měsíců možná brzy dojde až na 192 Mpix.

Alespoň to tvrdí informace obvykle velmi dobře zasvěceného „leakstera“ Digital Chat Station na sociální síti Weibo. Mělo by se jednat o telefon vybavený procesorem SM7250, což je modelové číslo Snapdragonu 765. Nešlo by tak jednoznačně o high-end kousek, ale maximálně o vyšší střední třídu. To samozřejmě zní lehce nepravděpodobně, ale na druhou stranu si vzpomeňte na konec minulého roku a Xiaomi Mi Note 10 se 108 Mpix senzorem. Tohle by mohla být podobná situace, jen netušíme o kterého výrobce a konkrétní model by se mělo jednat. Někteří poukazují na korejské LG…

Drobným zádrhelem by mohl být i fakt, že ačkoli Snapdragon 765 oficiálně podporuje až 192 Mpix rozlišení fotoaparátu, tak by v takto vysokém rozlišení možná nebyl schopen využít všechny pokročilé funkce. Takže například HDR nebo multi-frame processing je papírově v podobném případě skoro nereálný. Uvidíme jak se situace vyvrbí, protože zatím jde jen o jeden lehce náhodný příspěvek na sociální síti. I když poměrně nedávno šéfové Qualcommu přímo hovořily až o 200 Mpix foto-senzorem. No, bude to ještě zajímavé.