Určitě si vzpomínáte na nedávnou kontroverzi ohledně rozdílných verzí procesorů u modelů řady Samsung Galaxy S20. Ty se totiž liší v závislosti na regionu a některé dobré duše si daly tu práci, že porovnaly výkon nového S20 Plus s Exynosem 990 se starým S10 Plus vybaveným Snapdragonem 855. Navzdory generačnímu rozdílu vyšly herní testy jednoznačně s velkým náskokem ve prospěch starého modelu, což je bezesporu důvod k obavám. A fanoušci svůj názor vyjádřili jednoznačně i pomocí petice na Change.org, kde žádali omezení nasazení Exynosů.

Celá kauza samozřejmě neunikla asi přímo tvůrcům ze Samsungu a závažnost situace potvrdily dokonce i nepříjemné otázky na toto téma při posledním setkání akcionářů. A Samsung situaci ani příliš nepomohl rozhodnutím o použití verze se Snapdragonem pro domácí korejský trh, čímž v podstatě nepřímo uznal „podřadnost“ vlastních Exynosů. Podle novinových článků citujících samotné inženýry z čipové divize Samsungu se tito zaměstnanci cítili tímto rozhodnutím jednoznačně poníženi. Přímo korejští zákazníci si však asi nestěžovali, protože dali před patriotismem přednost vyššímu výkonu.

Oficiální odpověď Samsungu na sebe nenechala dlouho čekat a jedná se o očekávané PR sdělení, které má k pravdě velmi daleko. Samsung v něm doslova říká, že oba typy procesorů prochází stejným rigorózním testováním aby mohly poskytnout konzistentní a optimální výkon po celou dobu svého životního cyklu. Takže v podstatě tvrdí, že jsou si Exynos 990 a Snapdragon 865 po stránce výkonu rovny a žádné podstatné rozdíly mezi nimi nejsou. Inu, čekali jste snad, že by přiznali pravdu ?

Celá kauza je ještě zvýrazněna tím, že telefony řady Galaxy S20 jsou velmi drahé a zákazník na mnoha trzích za stejné krvavé peníze dostane jednoznačně slabší verzi hardwaru. A i když Samsung samozřejmě nesouhlasí s metodologiemi mnoha provedených testů, tak jich už existuje příliš mnoho na to, aby šlo jen o statistickou odchylku.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.