Senzory mobilních fotoaparátů prolomily hranici 100 Mpix už koncem minulého roku, ale ten pravý rozmach ještě přijde během letošního roku. Už jsme měli možnost vidět vlajkové modely jako Xiaomi Mi 10 nebo Samsung Galaxy S20 Ultra právě se 108 Mpix senzory, přičemž hra s čísly se brzy asi ještě vystupňuje. Podle zasvěcených informací totiž právě čínští Xiaomi plánují letošní uvedení nových modelů atakujících plných 150 Mpix. Tedy konkrétně 144 Mpix abychom byli přesní…

Prvním modelem s tímto 144 Mpix senzorem by se podle všeho mohlo stát Xiaomi Mi 10S nebo Xiaomi CC10 Pro, ale to jde samozřejmě jen o odhady. S největší pravděpodobností opět Xiaomi úzce spolupracují se Samsungem na vývoji tohoto senzoru, stejně jako v minulém případě. Otázkou však zůstává, zda je podobný konstantní nárůst rozlišení reálně k využití, protože ještě zdaleka nebyly plně využity a prozkoumány možnosti současných 108 Mpix kousků. Nemluvě o tom, že vyšší rozlišení nutně neznamená kvalitnější výsledné snímky, jak jsme se mnohokrát přesvědčili.

Nový 144 Mpix senzor by podle dostupných informací měl být vybaven novou technologií Samsung Nonacell, takže se tedy dočkáme vylepšení pixel binningu 4v1 na plných 9v1. Výsledné snímky tedy budou 16 Mpix, stejně jako v případě existujících 64 Mpix senzorů. Hon za maximálních plným rozlišením foto-senzorů ale zdaleka nekončí, protože třeba na konferenci Qualcommu u příležitosti uvedení Snapdragonu se hovořilo o vývoji 200 Mpix senzoru. To je však hudba budoucnosti, protože i ve spojitosti se 144 Mpix senzorem půjde ještě o běh na dlouhou trať a nové Xiaomi spatří světlo světa asi až v posledním letošním čtvrtletí. A Vivo nebo Oppo budou následovat až příští rok.