Nezáviděníhodná pozice Huawei vzhledem k americkému embargu je problematická nejen kvůli absenci služeb Google. Čínská firma má také mnohem složitější přístup k součástkám a technologiím americké provenience, což je pomalu vede k osamostatňování se i v této oblasti. U Mate 30 jsme před pár měsíci měli možnost vidět, že se opravdu podařilo americké součástky omezit na minimum. Ale rozborka aktuálního Huawei P40 Pro ukazuje, že je stále na čem pracovat.

I když se na trh reálně dostanou telefony řady Huawei P40 až 7. dubna, tak samozřejmě některé redakce a odborníci už mají telefon na testování hezkých pár dní. A kolegové z čínského webu XYZone si dali práci s kompletní rozborkou P40 Pro a identifikací původu jednotlivých součástek. Posun k čistě asijským dodavatelům je znát, ale v kategorii rádiových modulů jde stále kompletně o americké součástky. Huawei má alespoň výhodu v dlouhodobém používání vlastních čipsetů Hisilicon Kirin, takže nejsou závislí na dodávkých od Qualcommu. A případné zpřísnění sankcí by tak v oblasti hardwaru už brzy nemělo mít skoro žádný vliv.

Rozborka potvrdila i komplexnost soustavy fotoaparátů nových modelů řady P40 a ostatně přímo to potvrdil nedávno v rozhovoru i jeden z ředitelů firmy, Richard Yu. Podle jeho slov stojí zadní fotoaparát u základní verze P40 plných 100 dolarů, což jsou opravdu poměrně masivní čísla. Na druhou stranu se investice vyplácí, protože P40 Pro bez větších problémů deklasoval konkurenci v DxOMarku a vrátil firmu na první příčku žebříčku. Pro zákazníka na globálních trzích je jen a jen škoda již zmíněné absence služeb Google, protože to degraduje atraktivitu těchto fantastických telefonů.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.