Od začátku března nás Huawei připravoval na příchod nového midrange čipsetu, kterým hodlal promluvit do souboje dostupných 5G kousků. A včera jsme se konečně dočkali, protože spolu s novým modelem Honor 30S byl představen i procesor Kirin 820 5G, který ho pohání. Jak už jméno naznačuje jedná se o křemíkového soutěžícího s podporou 5G sítí, což nás ale v Čechách nechává bohužel zcela chladnými. Každopádně se ale tomuto čipsetu pojďme podívat na zoubek, protože se do budoucna dá očekávat, že se dostane co celé řady cenově velmi dostupných telefonů.

Kirin 820 5G navazuje na poměrně úspěšný Kirin 810 minulé generace a po čistě výkonnostní stránce jde spíše o lehkou evoluci. Jde opět o octa-core procesor vyráběný 7 mm litografií se čtveřicí jader ARM Cortex-A76 (jedno taktované na 2.36 GHz a zbytek na 2.22 GHz) spolu se čtveřicí ARM Cortex-A55 jader. Hlavním benefitem nového kousku by ale neměl být hrubý výkon, ale spotřeba, protože podle výrobců je až o 27 % úspornější.

Slušného vylepšení se dočkala i grafika Mali-G57 vybavená herními technologiemi GPU Turbo a Kirin Gaming 2.0. Ta by oproti minulé generaci Mali-G52 měla zhruba nabídnout 38 % výkonu navíc, ale vše se samozřejmě uvidí až v reálném použití. Huawei není nadarmo lídrem ve využití AI a tak nový NPU čip netroškaří a nabídne hned 73 % výkonu více. Otázkou zůstává nakolik to uživatel telefonu při obvyklé práci s telefonem zaregistruje, ale i tak jde o pěkná čísla pro dobrý pocit.

 

Co však bude určitě znatelné jsou nové generace ISP 5.0 a BM3D SLR pro snížení šumu v pořízených fotografiích. Nové technologie zvládnou duálně čistit i pořízená videa, která navíc můžete snímat ve 4K rozlišení se 60 fps. Na midrange čipset velmi slušné parametry. Nu a do sbírky pak už chybí jen zmínka o integrovaném 5G modemu Balong 5000, což je stejný kousek jako u vlajkového Kirinu 990.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.