Jedna z hlavních dosavadních událostí mobilního roku je tu a nové modely špičkové řady Huawei P40 dnes spatřily světlo světa. Dle očekávání šlo jen o online přenos a naservírovány nám byly tři varianty telefonů. Kromě standardního P40 tak došlo i na obvyklý P40 Pro a poprvé také P40 Pro Plus. Ten se měl původně jmenovat Premium Edition, ale tvůrci nakonec dali přednost jednoduššímu Plus. Mezi telefony jsou poměrně zásadní rozdíly, takže důležité parametry shrnu v několika odstavcích.

Design Huawei P40

Po designové stránce nejde o žádnou revoluci a obdélníkový modul zadních fotoaparátů už nám byl představen obrázky na internetu před hezkými pár dny. Jinak jsou záda telefonů čistá bez jakýchkoli rušivých elementů kromě loga výrobce. Rozdíly jsou samozřejmě v počtu senzorů, základní P40 má tři, P40 Pro čtyři a P40 Pro Plus hned pět kousků. Huawei P40 by měl být k mání ve třech základních bravách (černá, modrá, bílá), ale firma přišla i s dvojicí speciálních matných povrchů na kterých neulpívají otisky, stříbrnou Silver Frost a zlatou Blush Gold. P40 Pro Plus pak ještě přihodí bílou a černou keramickou verzi.

Displej

Základní P40 nabídne 6,1-palcový OLED panel s FullHD+ rozlišením 2340 x 1080 pixelů, přičemž obnovovací frekvence je jen klasických 60 Hz. V podstatě se jedná o skoro stejný displej jako P30 minulý rok a nemá tak žádné extra zakřivení po stranách. Celistvost displeje je narušena jen oválnou „pilulkou“ pro umístění selfie kamerek v levém horním rohu. Samozřejmostí je integrovaná čtečka otisků prstů s o 30 % větší plochou a o 30 % rychlejší než minulá generace. Ta je stejná pro všechny modely.

Obě vyšší verze telefonu pak mají větší 6,58-palcový OLED displej s mírně protaženým poměrem stran 19.8:9 a hlavně vyšším rozlišením 2640 x 1200 pixelů a 90 Hz obnovovací frekvencí. Zvláště 90 Hz je pro Huawei premiérou, i když se nevyrovná číslům současné konkurence. Displej je zakřivený po všech stranách a připomíná tak třeba Honor Magic blahé paměti. Třešničkou na dortu je pak kalibrace DCI-P3, podpora HDR a omezení škodlivého modrého světla, ale to je u konkurence dnešních dní také normálem.

Výkon a vybavení řady Huawei P40

Dle očekávání mají všechny modely procesor Kirin 990 5G a nekoná se tak žádná 4G varianta. Poměrně překvapivě to také vypadá, že jedinou kapacitou RAM je 8 GB, což ve světle některých konkurenčních modelů vypadá jako málo, ale ruku na srdce, opravdu momentálně potřebuje telefon 12 GB a více ? Vnitřní paměť je pak 128 GB pro P40, 256 GB v případě Pro a 512 GB u Pro Plus . Dále pak USB Type-C port, dual SIM sloty, NFC čip, podpora eSIM, slot na paměťovou kartu Nano Memory 2 a další. Huawei P40 bude mít odolnou certifikaci IP53 a obě vyšší verze pak plnohodnotnou IP68.

Fotoaparáty

A teď k tomu nejlepšímu, protože řada „P“ je vždy premiantem v kategorii mobilní fotografie. Hlavním senzorem je tak nový 50 Mpix kousek, který Huawei nazývá Ultra Vision Sensor. Ten je prozatím největším senzorem v telefonech Huawei s 1/1.28″, má světelnost f/1.9, optickou stabilizaci a používá opět RYYB barevnou matrici pixelu, která se osvědčila u řady P30. Novinkou je nový systém ostření Octa PD Autofocus, který by měl být výrazně rychlejší dokonce i za špatných světelných podmínek. Senzor samozřejmě má pixel binning 4v1, takže výsledné snímky mají 12.5 Mpix.

Druhý senzor je pak širokoúhlý, přičemž základní P40 dostane „jen“ 16 Mpix s f/2.2 a to pravé ořechové je vyhrazeno pro dvě vyšší verze se 40 Mpix CineLens kamerkou s f/1.8, výbornou stabilizací videa, nahráváním 4K se 60 fps a funkcí Audio zoom pro nahrávání zvuku ze specificky vybrané oblasti.

Třetím senzorem je pak telefoto čočka a tady se dostáváme k dalším zásadním rozdílům. Základní P40 si vystačí s 8 Mpix telefoto s 3x zoomem, optickou stabilizací a 30x digitálním zoomem. Vylepšené P40 Pro pak raději volí periskopickou čočkou s 12 Mpix senzorem, 5x optickým zoomem, stabilizací a 50x digitalním zoomem. Nu a P40 Pro Plus tomu nasadí korunu, protože pro jistotu má telefoto senzory hned dva, jeden s 8 Mpix, f/2.4 a 3x optickým zoomem a jeden 8 Mpix s f/4.4 a 10x optickým zoomem. Oboje samozřejmě stabilizované.

Posledním senzorem u Pro a Pro Plus modelu pak je ToF senzor pro hloubku pole, který u základní varianty schází. Selfie kamerky jsou pak stejné napříč verzemi a jde o 32 Mpix schopnou nahrávat 4K video se 60 fps. Druhý senzor schovaný v „pilulce“ je pak infračervený sloužící pro měření hloubky pole nebo odemykání obličejem či rozeznávání gest.

Huawei P40

Huawei také zapracoval na softwarové stránce věci a výčet nových funkcí je až vyčerpávající. Nové AI algoritmy by měly zaručit lepší barvy snímků, Super Night Mode je nový a ještě lepší s funkcí Huawei XD Fusion Engine pro fúzi několika snímků do sebe pro více detailů, snímky je také možné kombinovat pro vyšší rozlišení a spoustu dalšího. Veškeré vymoženosti fotoaparátů vyniknou asi až v podrobném testu, ale určitě půjde o naprostou špičku.

Baterie

Huawei P40

V této kategorii jsou změny spíše dietní a decentní, protože základní verze P40 dostala do vínku 3800 mAh baterii a obě vyšší verze varianty pak 4200 mAh. Klasické drátové nabíjení zůstalo na 40W, ale zvýšily se možnosti toho bezdrátového. P40 tak zvládne 27W a Pro či Pro Plus pak plných 40W bezdrátově. Jen si budete muset koupit vlastní novou nabíječku.

Software

Huawei P40

Inu, někdy jsme se k jasné Achillově patě nových telefonů museli prokousat. A tím nemyslíme novou nadstavbu systému EMUI 10.1, která nabídne spoustu velmi dobrých novinek včetně obdoby videohovorů Facetime – MeeTime. Problémem je samozřejmě absence služeb Google oficiální cestou a ačkoliv se Huawei snaží  masivně zlepšovat svůj obchod AppGallery a nabízet alternativy, tak to prostě pro západního případného zákazníka je problém.

Ceny a dostupnost řady Huawei P40

Huawei P40

Předobjednávky by měly pro nové telefony odstartovat už dnes, ale uvidíme jak tomu bude v naší lokální odnoži Huawei. Stejně tak není jasné, zda se dočkáme ohlášené promo akce, kdy každý kupec P40 a P40 Pro dostane hodinky Watch GT2 zdarma až do 4. května. Dostupnost Huawei P40 a P40 Pro by měla být od 7.dubna a budou stát 799 euro a 999 euro. Na P40 Pro Plus si pak počkáme do června a připlatíme si pořádně na 1399 euro. To nejsou úplně lidové ceny, zejména vzhledem k očekávané nedůvěře části zákazníků k absenci služeb Google. No uvidíme.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.