V prosince minulého roku jsme se od Qualcommu dočkali poměrně zásadního slibu, kterého si možná spousta uživatelů ani nevšimlo. Tvůrci čipsetů Snapdragon totiž do budoucna slíbili možnost aktualizace ovladačů grafického čipu Adreno a to přímo jednoduše pomocí Google Play. Tím by se konečně telefony dostaly v podstatě na úroveň klasických počítačů a zejména hráči vám jistě potvrdí, že často nové ovladače přináší nárůst výkonu až v desítkách procent. Čemuž odpovídají i slova šikulů z Qualcommu, kteří tvrdí, že jen u Snapdragonu 855 je reálný nárůst výkonu grafiky až o 40 %.

Původně měla tato vymoženost být vyhrazena jen novým procesorům Snapdragon 865 a 765, ale dnes Qualcomm uvolnil seznam prvních podporovaných zařízení a jde překvapivě o modely se Snapdragony 855. Vyvolenými jsou pro začátek Samsungy Galaxy S10 a Note 10, spolu s telefony řady Google Pixel 4. Další samozřejmě budou následovat, ale tvůrci si raději nekomplikovali život žádnými předpokládanými termíny. Spolupráce Googlu a Qualcommu tak už nese své ovoce poměrně rychle a první ovladače by se na Google Play měly objevit už velmi brzy.

Zatím jde totiž jen o uvolnění nástroje Android GPU Inspector přímo pro výrobce telefonů, kteří musí možnost aktualizace ovladačů grafiky zakomponovat do svých OEM verzí Androidu. Mělo by jít ale o poměrně rychlý proces a pak už nic nebude stát v cestě manuální aktualizaci přímo uživatelem skrze Google Play. Doufejme, že vše dopadne ke všeobecné spokojenosti, protože se opravdu teoreticky jedná o poměrně zásadní dopad na výkon vašeho telefonu. Samozřejmě v tom pozitivním slova smyslu.