Při normálním stavu věcí by dnešní zpráva byla bombou ráže středního kalibru a důvodem k masivním oslavám v centrále Xiaomi. Podle průzkumu trhu společnosti Strategy Analytics se totiž Xiaomi vyšplhali na třetí místo světového žebříčku odbytu telefonů. Data jsou za únor 2020 a v tom spočívá schovaný malý háček, protože to už jsme v začátcích momentální pandemie koronaviru, která zdevastovala celosvětovou ekonomiku a výrazně ovlivnila prodejní čísla.

Podle této zprávy se v únoru 2020 propadly meziročně celkové prodeje telefonů o plných 38 % na 62 milion prodaných kusů a tržby o 39 %. Na prvním místě se udržel Samsung s 18.2 miliony kusů, následovaný Applem s 10.2 miliony a na třetí místo se vyšvihli právě Xiaomi se 6 miliony prodaných telefonů. O půl milionu zaostává někdejší premiant Huawei a s malými odstupy pak následují Oppo a Vivo. Top 6 největěích výrobců se tak nezměnilo, ale došlo k poměrně masivnímu zamíchání pořadím. A čísla jsou to bezesporu zajímavá navzdory poznamenání probíhající epidemií.

Zajímavé je například to, že zhruba na polovinu spadly prodeje veškerým čínským značkám, což se dá vzhledem k únorovému datu informací pochopit. Poměrně masivně ale spadl i Apple a jediným výrobcem, co únorem proplul jen s minimálními ztrátami je korejský Samsung. Uvidíme jak dopadnou březnová čísla, protože jsem si naprosto jist, že prodeje spadnou ještě výrazně více napříč spektrem navzdory čerstvě představeným skvělým vlajkovým modelům top hráčů na trhu.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.