Původně jsme se měli nových telefonů od značky Nokia dočkat na zrušeném únorovém veletrhu MWC 2020 v Barceloně. Namísto toho jsme se dočkali jen webové prezentace, která proběhla dnes a za hlavní hvězdu byl model Nokia 8.3 5G. Jedná se o telefon vyšší střední třídy a jde vůbec o první kousek této značky s podporou 5G. A tvůrci se pořádně rozšoupli, protože se dle jejich slov jedná o momentálně nejlépe vybavený telefon právě v oblasti 5G podpory. Ale k tomu se dostaneme.

Nokia 8.3 5G designem rozhodně neurazí, i když některé detaily nejsou zcela dokonalé. Tvůrci se rozhodli pro „průstřel“ displeje v levém horním rohu, ale navzdory tomuto řešení má telefon stále poměrně široké rámečky nad a pod displejem. Čtečka prstů také není přímo v displeji a najdeme ji na boku integrovanou v zapínacím tlačítku. Zadní stranu pak pokrývá zakřivené sklo a modul zadního fotoaparátu je kruhový se čtveřicí senzorů a partnerským logem Zeiss uprostřed.

Displej samotný je větší než je obvyklé s 6,81-palcovou úhlopříčkou, FullHD+ rozlišením a poměrem stran 20:9. Jak již bylo zmíněno, tak je v levém horním rohu „průstřel“ a v něm ukrytá 24 Mpix selfie kamerka. Displej je vybaven také čipem Pixelworks, který by měl pomáhat s konverzí SDR obsahu do HDR. Uvnitř telefonu pak najdeme procesor Snapdragon 765G podpořený 6 GB nebo 8 GB LPDDR4X RAM a 64 GB nebo 128 GB vnitřní paměti.

 

Nokia 8.3 5G bude chtít samozřejmě ohromit i fotografickým vybavením a k tomu účelu se opět partnersky spojili s legendární značkou optiky Zeiss. Hlavní Pureview fotoaparát má hned čtyři senzory, 64 Mpix vedoucí, 12 Mpix ultra-wide s papírově fantastickým výkonem za špatného světla díky 2.8 um velikým SuperPixelům, 2 Mpix senzor pro hloubku pole a 2 Mpix makro senzor. Všechny čtyři mají optiku Zeiss a k dispozici by měla být celá škála pokročilých kinematografických efektů, včetně režimu akční kamery. Tak snad se tentokrát Nokii podaří vyladit software a nepůjde o stejný průšvih jako Nokia 9 Pureview.

Telefon má dále 4500 mAh kapacitu baterie s podporou 18W nabíjení, sluchátkový audio-jack, FM rádio, OZO audio systém, Bluetooth 5.0 a dual-band Wi-Fi. Vše běží na Androidu 10 a výrobce slibuje garantované 2 roky Android aktualizací a 3 roky bezpečnostních aktualizací. Jedním z hlavních taháků (který je pro nás zcela nezajímavý) je i bezprecedentní podpora 5G frekvencí, včetně 600 MHz a 3.8 GHz pásem. Údajně jde opravdu o telefon s nejlepší 5G podporou.

Poměrně překvapivé je oznámení dostupnosti telefonu, protože tvůrci z HMD Global hovoří o létě letošního roku. Což znamená nejdříve červen, ale klidně i později. Zmínili také plánovanou cenu 599 euro, ale netušíme, zda mysleli 6 GB nebo 8 GB variantu telefonu. Cena je jako obvykle u Nokií nastavena podle mého zbytečně vysoko a bude tak mít opět problémy s odbytem. Zvláště pokud opravdu dorazí až s masivním zpožděním. Co na tento kousek říkáte Vy ?

 

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.