Pro čínský Huawei je ztráta přístupu ke Google Services kvůli americkému embargu velkým problémem. Zejména na západních trzích jsou jejich telefony bez předinstalovaných služeb Google velmi špatně prodejné a nezachrání je ani špičková výbava. Firma se samozřejmě snaží ztrátu služeb vynahradit vlastní nabídkou a v posledních měsících nalila obří peníze do vývoje a vybavení vlastního obchodu s aplikacemi AppGallery. Tam však zdaleka není vše co uživatelé vyžadují a prozatím chyběla oficiální cesta, jak se k tomu dostat.

Během embarga už jsme měli možnost vidět několik postupů, ale vždy šlo o lehce pokoutné cesty k překonání problému. Firma se ale snaží nabídnout i další alternativy a zbrusu nový Huawei P40 Lite má ve svém vybavení předinstalovanou jednu zásadní novinku. Ta se jmenuje AppSearch a jedná se v podstatě o vyhledávač nejpopulárnějších aplikací pro Android. Huawei nemůže samozřejmě přímo nabízet skrze aplikaci možnosti stažení, takže jen nabízí odkazy na stažení požadovaných .apk souborů. Využívá k tomu zejména Amazon AppStore, APKPure nebo apkmonk. Jde tak stále o velmi krkolomnou cestu.

Huawei tímto způsobem samozřejmě nemůže garantovat plnou bezpečnost nebo aktualitu stažených aplikací, takže jde jen o náhradní berličku a ne samotné řešení problému. I tak jde ale o výrazné zjednodušení pro majitele nových telefonů Huawei, tedy alespoň pro ty méně technologicky zdatné. Musejí se však obejít bez automatických aktualizací a dalších vymožeností, které jsou dnes pokládány za běžné. Nemyslím, že právě toto je cesta, kterou by se čínský gigant měl ubírat v otázce chybějících aplikací mel ubírat. Je to ale prozatím jediná dostupná oficiální cesta přímo z telefonů.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.