Hodnocení recenzenta

Sluchátka Tranya Rimor se se svojí kvalitou zvuku mohou směle poměřit s konkurencí výrazně známějších značek. Platí to ale i o ceně, která sice odpovídá kvalitě, ale nemotivuje ke koupi od neznámého výrobce, tedy alespoň prozatím.

8.5
x/10

Pokud jste až doposud o společnosti Tranya neslyšeli, jste na tom stejně jako já. Tento malý čínský výrobce plně bezdrátových sluchátek se chce prosadit produkty s dobrým poměrem ceny a užitné hodnoty. Zatím je v nabídce šest modelů a já měl k dispozici jejich prozatím nejdražší model Rimor. Jaké jsou moje dojmy po několikatýdenním soužitím s těmito sluchátky se s vámi rád podělím. Recenze Tranya Rimor bezdrátových sluchátek právě začíná.

RECENZE TRANYA RIMOR – BALENÍ

Sluchátka dorazila v malé černé krabičce, v níž najdete nabíjecí USB-C kabel, sáček s třemi páry gumových špuntů, brožurku s manuálem a pak samotné pouzdro se sluchátky. Nic víc ke sluchátkům není potřeba přikládat. Balení nepůsobí nikterak levně, první dojem je tedy více než pozitivní.

KONSTRUKCE A KVALITA ZPRACOVÁNÍ

Nejprve se podíváme na pouzdro, které je zhotovené z černého plastu s polomatnou povrchovou úpravou. Na omak je pouzdro velmi příjemné, byť ne zcela otiskům prstů odolné. Víčko je magnetické a v uzavřeném stavu dobře drží. Pokud bych chtěl hnidopišsky hledat chyby, mohl bych vytknout ne zcela přesné dosednutí boků víčka k základně. To je ale opravdu jen maličkost.

Přední část základny je vybavena čtveřicí drobných bílých LED indikujících stav nabití baterie pouzdra. Jejich svit není přehnaně intenzivní, přesto dobře viditelný i za jasného dne. V zadní části se nachází USB-C konektor pro nabíjení interní baterie. Po otevření víčka se žádné překvapení nekoná, ve dvou prohlubních jsou uložena obě sluchátka, která opět drží magnety.

Na sluchátkách nenajdete jedinou ostrou hranu, veškeré plasty jsou příkladně zaoblené a velmi dobře slícované. Nemusíte mít tedy obavu, že by sluchátka při delším nošení byla nepohodlná nebo tlačila. V uších sedí velmi dobře a nemají snahu se hýbat nebo dokonce vypadávat ani při ostřejší chůzi. Odhlučnění od okolí je velmi dobré, což se hodí zejména při poslechu venku.

Horní strana sluchátek je vyrobena z lesklého plastu s logem výrobce. Tato plocha je na obou sluchátkách dotyková a lze pomocí různých způsobů poklepávání regulovat hlasitost, pozastavit přehrávání, přeskakovat mezi skladbami, přijmout hovor či aktivovat hlasového asistenta. Na této horní straně jsou také integrovány malé LEDky indikující stav připojení a nabíjení. Díky zvýšené odolnosti proti stříkající vodě můžete sluchátka vzít na sport či do deště.

HARDWARE A ZVUK

V produktových materiálech výrobce se dočtete, že zvuk produkují 10 mm velké dynamické měniče s frekvenčním rozsahem 20 Hz až 20 kHz. Spojení s okolím zajišťuje technologie Bluetooth 5.0 se speciální anténou, která má zajistit dostatečně velký dosah a odolnost proti rušení. Během zkušebního používání jsem nezaznamenal žádné problémy s párováním s notebookem nebo telefonem, stejně tak nebyl žádný problém s rušením. Spárování i připojení proběhlo vždy velmi rychle a bylo potvrzeno hlasovým upozorněním.

Ve specifikacích se ovšem nikde nedočtete, zda je podporován kodek aptX či AAC. U jiných modelů tato informace neschází, počítám tedy, že přítomen je pouze SBC kodek. Každé sluchátko váží cca 4,5 gramu, což je obvyklá hodnota pro tento typ sluchátek. Uvnitř jsou kromě nezbytné elektroniky umístěny 50 mAh baterie.

Hlavní vlastností je ale zvuk, a v této disciplíně si vedou sluchátka velmi dobře. Snaha o přesné podání záznamu je velmi silná. Basy jsou silné, ale nepřebíjení ostatní zvuková pásma. Středy a výšky jsou mírně agresivnější, což u některých nahrávek postavených na řízných kytarových riffech nepůsobí úplně příjemně. Sluchátka si hravě poradí s běžným popem a nezaleknou se ani rychlopalebných metalových skladeb. Mluvené slovo je krásně čisté. Kde už ale sluchátka naráží na své limity, je klasická hudba, se kterou si příliš neví rady.

BATERIE A VÝDRŽ

50 mAh baterie v každém sluchátku se dle výrobce mají postarat až o pětihodinovou výdrž přehrávání. Této hodnoty se mi úplně dosáhnout nepodařilo, ale čtyři hodiny sluchátka bez problémů zvládnou. V pouzdře je uložena baterie s kapacitou 500 mAh, celková výdrž tak dle specifikací má dosáhnout 20 hodin. Pouzdro by tedy mělo být schopno sluchátka plně nabít čtyřikrát, což mohu potvrdit. Stejně tak rychlé nabíjení, kdy po pouhých deseti minutách nabíjení máte energii na více než hodinu dalšího poslechu. Nabití pouzdra do plné kapacity zabere cca 2 hodiny, bude k tomu stačit libovolná nabíječka nebo volný USB konektor u počítače či notebooku.

RECENZE TRANYA RIMOR – ZÁVĚR

Závěrečné hodnocení sluchátek Tranya Rimor musí vyznít velmi pozitivně a vůbec se nerozpakuji je vřele doporučit. Nenechejte se odradit neznámým výrobcem, ten totiž dělá svoji práci velmi dobře. Běžnému posluchači sluchátka dopřejí věrný zvuk, ve kterém jsou jednotlivá pásma dávkována velmi přesně. Samozřejmě pokud toužíte po zábavném zvuku či dunivých basech, poohlédněte se jinde. Totéž platí o náročných posluchačích se sbírkou hi-res audia.

Za poskytnutí sluchátek k recenzi děkujeme výrobci, na jehož stránkách si lze sluchátka přímo objednat za aktuální cenu 79,99 USD, ke kterým si ještě přičtěte 7 USD za dopravu. Celková cena se tedy vyšplhá v přepočtu na cca 2 000 Kč, což může být pro mnoho zájemců problém. Ve stejné cenové kategorii totiž koupíte kvalitní značková sluchátka od zavedené konkurence.