Embargo z americké strany a znemožnění přístupu ke službám Google donutilo čínský Huawei k radikálním krokům a jedním z nich je i vytvoření vlastního ekosystému aplikací. A jejich obchod s aplikacemi AppGallery se jen za pár měsíců provozu vyšplhal na celosvětovou třetí příčku, což je vskutku raketový start. Čínský gigant ale nehodlá ponechat nic náhodě a pilně pracuje na zvelebování tohoto ekosystému. Akvizice map Tomtop byl jen první krok a rozhodně nezůstane jen u něj.

Jádrem každého obchodu je ale právě velký výběr aplikací a Huawei se snaží přimět vývojáře, aby se nebáli do ekosystému zapojit. K tomu má dopomoci i velmi vstřícný nově představený model sdílení zisků, který je v porovnání s konkurencí masivně výhodnější právě pro vývojáře. Měli by totiž z výnosů svých aplikací v AppGallery dostávat plných 90 %. Vše by mělo platit minimálně pro dva roky pro veškeré zúčastněné vývojáře, kteří se do systému přihlásí do konce června 2020. To by mělo nahnat slušnou porci vývojářských oveček do náruče Huawei.

Konkurence je totiž směrem ke tvůrcům aplikací výrazně skoupější a jak Google, tak i Apple nabízí ve svých obchodech rozdělení 30 : 70. I to byl jeden z důvodů, proč například Epic Games odmítli svůj herní hit Fortnite poskytnout do distribuce na Google Play. Raději zvolili cestu přes vlastní Epic Games Store, kde nabízí vývojářům 88 % zisků. Huawei to vzal ještě o krůček dále a bude zajímavé sledovat růst jejich ekosystému v příštích měsících. Minimálně v asijském regionu mají nakročeno velmi slušně a pomalu už se objevují i snahy o globálnější expanzi.