Hodnocení recenzenta

Sluchátka dobře znějí a fungují ještě lépe. To je asi nejpodstatnější část každých sluchátek. Nicméně co se týče designu, nemohu jim přijít na jméno. Stejně jako velmi průměrné výdrži na jedno nabití a plastové konstrukci z lesklého materiálu. Stylovka pro někoho, ale ne pro všechny.

7
x/10

Společnost Huawei má poslední dobou poměrně našlapané portfolio a sluchátka v něm nemohla samozřejmě chybět. Huawei FreeBuds 3 se vezou na poslední módní vlně zcela bezdrátových sluchátek, která si pomalu ale jistě proráží cestu na trh ke stále většímu počtu uživatelů. Recenze Huawei FreeBuds 3 prozradí, jestli se vyplatí po nich sáhnout.

Ještě před začátkem samotné recenze posílám díky oficiálnímu zastoupení značky Huawei za zapůjčení Huawei FreeBuds 3 za účelem recenze!

Balení – kvalitní a bílé

Bílá krabička, uvnitř bílá sluchátka, bílý USB-C kabel, bílá výplň… bílé je úplně vše. Krabička samotná ukrývá ještě jednu otevírací krabičku, která se vysune bokem a posléze otevře jako malá knížka s magnetickým zavíráním. Pouzdro se sluchátky si hoví ve svém vlastním kruhovém prostoru, pod ním jsou návody a další papírové brožurky a dole v krabičce již zmíněné příslušenství v podobě USB-C kabelu.
Škoda, že balení není trochu luxusnější, přece jen se nejedná zrovna o levná sluchátka.

Konstrukce a kvalita zpracování – téměř podle předlohy

Nemá asi moc smysl chodit kolem horké kaše, protože je celkem dost jasné, kde se inspirace Huawei FreeBuds 3 vzala. Na druhou stranu „vox populi“ říká, že něco takového rozhodně chce.

Ploché kulaté pouzdro s otevíracími dvířky na magnet má příjemný chod a jeho zaklapnutí je jasné klapnutí, které vzbuzuje u člověka až touhu si s pouzdrem neustále hrát a otevírat a zavírat jej.
Dole na pouzdru se nachází nabíjecí USB-C konektor a malá LED, která signalizuje nabíjení. Na zadní ploché straně pouzdra je takový kovový čtverec, který slouží zároveň jako pant zmíněných dvířek. Moje estetické cítění není z jeho ostrých rohů zrovna nadšené, ale co nadělám.

Pouzdro má na přední straně také Qi cívku, takže jdou nabíjet bezdrátově.

Po odklopení pouzdra jsou vidět obě dvě zasunutá sluchátka a malá několikabarevná LED, která má na starosti ukazovat nabíjení samotných sluchátek a také párování pouzdra s bezdrátovým zařízením.

Sluchátka samotná jsou ze stejného plastu, jako pouzdro a mají dokonale stejný odstín bílé barvy. Ve svých pozicích drží opět pomocí magnetu.

Sluchátka samotná jsou velmi podobná svým drátovým předchůdcům, která byla například v balení u Huawei P30 Pro. Až na spodní konce těla se jedná o celoplastová sluchátka typu „pecka“. Nezasouvají se tedy do zvukovodů, ale pouze do zevního zvukovodu a vměstnají se mezi kozlík a protikozlík.

Mají na sobě děr jako do kvalitního ementálu, ale každá slouží svému účelu. Jeden otvor je pro mikrofon, jeden snímá zakrytí a vypíná a zapíná přehrávání při jeho zakrytí (pokud má uživatel EMUI 10 a vyšší), jeden vyvažuje vnitřní tlak a tak dále.

Zpracování jak sluchátek, tak pouzdra je rozhodně skvělé a byť je oboje z bílého a lesklého plastu, nepůsobí zase tak levně. I když bych si osobně dokázal představit rozhodně lepší alespoň povrchovou úpravu nebo i materiál.

Recenze Huawei FreeBuds 3: Zvuk a hardware – překvapivě slušné

To hlavní, co by většinu uživatelů mělo zajímat, je samozřejmě zvuk. I když vím, že pro mnoho uživatelů právě podobných sluchátek to není priorita, přece jen na něm trochu záleží.

Ale ještě před samotným hodnocením Huawei FreeBuds 3 si pojďme říct, co všechno obsahují a jakými chytrými technologiemi vlastně oplývají.

Stejně, jako u dalšího nositelného příslušenství ze stáje Huawei, mají i sluchátka procesor Kirin A1, který by měl zabezpečit nízkou spotřebu energie. Dále u sluchátek najdeme nejnovější iteraci Bluetooth 5.1, dotekové ovládání, integrovanou baterii s 30 mAh a poměrně velkým 14,2 mm dynamickým měničem. Jedno sluchátko váží 4,5 gramu.
Ještě se sluší dodat, že nabíjecí pouzdro má 410 mAh a váží 48 gramů.

Pecky. Vlastně si ani nepamatuji, kdy jsem je naposledy měl jako svá vlastní sluchátka tohoto typu, ale musí to být minimálně 17 let ještě v dobách prvních MP3 přehrávačů. A dobře vím proč jsem přešel na jiné typy, ať už s hlavovým mostem nebo typu špunt.
Tvarově mi totiž pecky hrozně vadily a nikdy mi neseděly v uších. Huawei FreeBuds 3 se snaží napodobovat přirozenou anatomii lidského ucha a jsou na tom o mnoho lépe, než stará a často jen kulatá a tlustá sluchátka. Nicméně ani tentokráte se mi do ucha tak úplně netrefili. Můj tvar vnějšího ucha prostě peckám nepřeje a z nošení mě velmi rychle díky, tvrdému plastu a ne úplně přirozenému tvaru, bolely uši. Ale to platí i pro ta jablečná sluchátka, která mají téměř stejný tvar.

Tak ale teď konečně ten zvuk. Díky 14,2 mm velkým měničům na tom nejsou sluchátka zase tak špatně, jak jsem prvně odhadoval. Mají poměrně vyrovnaný projev, který nikde netrčí ani nehuhlá. Už na první poslech se jedná o příjemný nepříliš zabarvený zvuk univerzálnějšího typu. To mě potěšilo, protože drátová verze je na tom mnohem hůře, sice má silnější spodky a zvuk je daleko méně jasný.
Nenásledují trend velmi silných basů, což jim jde rozhodně k duhu, na druhou stranu tím mohou odradit pár kupců, ale osobně jsem rád. Takže hlas nebo nástroje pohybující se spíše ve středech nebo vyšších tónech neznějí jako by je produkoval igelitový pytlík. Je jim skvěle rozumět a potěší možná i náročnější posluchače.

Huawei FreeBuds 3 na mě působí svěže a nezaleknou se žádného hudebního žánru. Takže jsem je potrápil celkem širokým spektrem mé hudení sbírky.

Poslední dobou mě hrozně baví synthwave a podobná „synťáková“ hudba a deska od Dance with the dead je skvělým kandidátem. Syntetické zvuky a silnější basy nedělají sluchátkům problém, dobře vykreslené a silné výšky i přirozené středy se poslouchají skoro samy. Basy trochu zasahují do teritoria středů, ale to je spíše dáno samotnou konstrukcí, která se musí potýkat s částečnou otevřeností sluchátek.
Ani mnohem ostřejší a pichlavější zvuk, co má Master Boot Record ve svých nahrávkách se nenechá zahanbit, i když občas se sluchátka trochu zalykala množstvím výrazných zvuků, ale stále zněla dobře.

Můj velmi oblíbený Ryo Fukui s debutovou deskou Scenery zní prostě skvěle, otevřeně a svěže. Klavír je přesně na svém místě, separace jednotlivých nástrojů je výborná, bicí a i basa si rozhodně přijdou na své.

Queen v I want it all už ale v sluchátkách tak přesvědčivě nezněly. Freddie by potřeboval trochu jasnější projev a posunout více dopředu před nástroje, které jsou často na stejné úrovni. Nicméně výsledek je pro ty, kdož nejsou zvyklí na studiová sluchátka, stále dobrý.

Na sluchátka tohoto typu se ale jedná o solidní hudební projev, ze kterého bude běžný uživatel nadšený.

Praktické používání, aplikace, gesta a ANC – umíme rušit ruchy!

Sluchátka se umí po otevření krabičky sama připojit ke spárovanému telefonu, na kterém se zobrazí celkem pěkná animace s procentuálním zobrazením nabití jak pro jednotlivá sluchátka, tak pro nabíjecí pouzdro. To vše ale pouze pro ty, kdo mají EMUI 10 a vyšší a mají nainstalovanou aplikaci AI Life. K sehnání je jako obvykle na Google Play.
Po otevření pouzdra je připojení otázkou maximálně sekundy při rozsvíceném displeji. Pokud je telefon uzamčený, je prodleva o trochu delší, nicméně stále je párování velmi rychlé.

Aplikace má na starosti základní správu gest, zapínání ANC, zobrazuje informace o nabití a instaluje do sluchátek aktualizace firmwaru. To vše se dá ale nastavit rovnou v agendě Bluetooth. Tedy předpokládám, že pouze u EMUI 10. Více vlastně aplikace neumí, ale ono asi ani není moc co více po ní chtít.

Sluchátka jsou dotyková a každé sluchátko může umět jedno gesto v jeden moment. Tedy na pravém je dvojité poklepání pro další skladbu, na druhém se zapíná ANC. Je celkem škoda, že gest není více. Například trojité poklepání nebo jednoduché klepnutí by se jistě uživilo.

Gesta jsou překvapivě použitelná a málokdy se mi stalo, že by sluchátka poklep nezaregistrovala.

Huawei FreeBuds 3 disponují také funkcí, která při vyndání sluchátka z ucha automaticky pozastaví přehrávání.

Volání je přes sluchátka bezproblémové, jelikož má každé ze sluchátek mikrofon jak pro snímání zvuku, tak pro odrušování, takže je přenášený zvuk skvělý.

A když jsme u toho odrušování, Huawei FreeBuds 3 mají ANC – aktivním odhlučňování okolních ruchů. Samotná funkce se dá zapnout ve zmiňované aplikaci, poklepáním na levé sluchátko nebo i přímo v agendě Bluetooth. Ale pouze AI Life umí nastavit i intenzitu samotného ANC.

Reálný dopad na produkovaný zvuk při poslechu i na tu nejvyšší intenzitu je velmi malý a většina lidí si jej asi ani nevšimne. Což je rozhodně velké plus po tom, co jsem slyšel za hrůzné implementace v levnějších sluchátkách. Odrušení je dle výrobce až 15 dB a při používání se do sluchátek nedostanou pouze zvuky s nižšími frekvencemi. Vyšší frekvence, jako je například psaní na hlasité klávesnici, ženský hlas nebo zvuk kolejí už neodfiltrují. Ale to se od této funkce u takovéto konstrukce snad ani neočekává. Díky nedokonalému utěsnění není odhlučnění nejlepší, na druhou stranu se jedná o fajn záležitost například do kanceláře i do MHD.

Hlasitost sluchátek je poměrně vysoká, takže ani v prostředí, které je velmi hlučné, nebudete mít problémy slyšet hudbu nebo hovor. Nicméně s vyšší hlasitostí přichází také redukce kvality zvuku, kdy jsou sluchátka moc pichlavá a začínají být přebuzená. Ale to je případ pouze u hlasitosti, která je na úplném konci posuvníku hlasitosti.

Baterie a výdrž – pouze průměr

Huaweu FreeBuds 3 jsou od pohledu samozřejmě zcela bezdrátová sluchátka, která zatím trpí na poměrně krátkou životnost na jedno nabití. Výrobce uvádí kolem 4 hodin přehrávání na jedno nabití sluchátek. Což z praxe hodnotím jako dobrý odhad, protože většinou jsem se dostal lehce nad tuto hodnotu.

Sekundární baterie je samozřejmě v pouzdru, které by mělo vydržet zhruba pět nabití. Samotná sluchátka mají 30 mAh baterie a pouzdro 410 mAh. Takže celková doba přehrávání s přestávkami na nabíjení je něco kolem 20 hodin.

Zda vám takové hodnoty budou vyhovovat záleží čistě na stylu používání a míře pohodlnosti.

Pouzdro se nabíjí skrze kabel zhruba hodinku a stejný čas trvá nabít i samotná sluchátka. Ale většinou jsou nabitá rychleji. Na celoplastové straně pouzdra je také schovaná nabíjecí cívka Qi a pouzdro tak lze nabíjet i bezdrátově, například podložkou nebo skrze telefon, který umí reverzní nabíjení, jako například Huawei P30 Pro.
Pozor ale na nabíjení pouzdra bez nabíjení telefonu. Baterii v telefonu takové reverzní nabíjení vycucne rychleji, než teenager svůj BubbleTea.

Závěr recenze Huawei FreeBuds 3

Recenze Huawei FreeBuds 3 se mi psala překvapivě dobře, protože sluchátka nemají moc slabých míst a v tom nejdůležitějším, tedy produkovaném zvuku, jsou zcela jasně skvělá.

Sluchátka nejsou už svou konstrukcí určena těm, kteří si potrpí na zvukovou kvalitu, ale pro běžné spotřebitele, kteří chtějí dobrá sluchátka a hlavně zcela bez drátů. Pro audiofily jsou tu jiné typy a jiné značky.

Z negativ mě napadá výdrž baterie, která moje potřeby ne úplně pokryla. 4 hodiny hraní je sice průměr, ale prakticky je to vlastně stále málo.  A pak samozřejmě použitý plast jak na sluchátkách, tak pouzdru. Oboje by mohlo být rozhodně z lepších materiálů, nebo alespoň s lepší povrchovou úpravu.
Co se týče designu, což je samozřejmě spíše subjektivní pocit, se mi zdály Huawei FreeBuds 3 až příliš okatě podobné své jablečné konkurenci a pro příště by mohla firma vymyslet něco trochu originálnějšího a vzhledově trochu ucelenějšího, než jen napálit „nožičku“ na samotné sluchátko.
A chtělo by to ještě zapracovat na gestech, kterých je opravdu poskrovnu.

Velkou roli hraje také cena, která se ustálila na 4799 Kč, takže se rozhodně nejedná o levnou záležitost. Ale ve světě zcela bezdrátových sluchátek se nejedná zatím o nic neobvyklého.

Za tuto cenu ale dostanete sluchátka, která skvěle hrají a bezchybně fungují při každodenním používání, což je rozhodně velké plus.

Ještě jednou díky zastoupení firmy Huawei pro Českou republiku za zapůjčení Huawei FreeBuds 3 pro recenzi!

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.