Všeobecná nejistota momentálně dominuje světovým trhům skoro ve všech oblastech a na vině je samozřejmě všudypřítomné nebezpečí epidemie koronaviru COVID-19. Ponechme stranou přehnanost šíření paniky mnoha médii, protože dopad na průmysl už je i tak neoddiskutovatelný. A stranou samozřejmě nezůstane ani ten mobilní, protože výzkumná firma IDC předpovídá strmé pády prodejů telefonů zejména v prvním pololetí letošního roku.

Podle čísel IDC by se meziroční propad prodejů telefonů mohl v prvním pololetí pohybovat kolem masivních 10.6 %. Situaci by pak zachraňovala druhá polovina roku, kdy se očekává razantní nástup 5G modelů a celkově vyšší prodejní čísla. Meziroční propad by se tak mohl smrsknout na zhruba 2.3 %, tedy na nějakých 1,3 miliardy prodaných kusů. Pro prodeje je velmi nepříjemný zejména fakt, že krize momentálně vrcholí v únoru/dubnu, kdy je obvykle vysoká frekvence představování nových špičkových modelů. A dopady záchranářských kroků (nejen) čínské vlády budou nějakou chvíli trvat.

Ještě hůře na tom možná bude trh s počítači, kde by se podle agentury Canalys meziročně mohly prodeje propadnout o závratných 8.5 %. To jsou ale čísla pro údajně nejhorší možný scénář a realita tak bude doufejme alespoň mírně pozitivnější. Vše samozřejmě záleží na dalším šíření epidemie, i když postižení Číny jako prvního státu bylo asi největší ranou pro celé odvětví. Závislost na jejich továrnách a produkci je totiž v současném technologickém světě nezastupitelné. Tak doufejme, že brzy bude lépe.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.