Taiwanský výrobce procesorů Mediatek se v posledních měsících vybičoval k solidní aktivitě a na trh poslal několik zajímavých kusů za slušné peníze. Tím nejlevnějším je Helio G70, které by mělo teoreticky přinést zákazníkovi herní výkon i v nižší třídě telefonů. Firma dnes v rámci marketingové kampaně vydala i zajímavé video, kde je procesor srovnán asi s největší konkurencí v podobě Snapdragonu 665 od Qualcommu. Ten je teoreticky dražší a tak je srovnání rozhodně interesantní.

Helio G70 je zatím dostupné je jednom konkrétním modelu telefonu a tím je nové super levné Realme C3. To se prodává za cenu pod 100 dolarů a nabízí opravdu parádní poměr hrubého výkonu vzhledem k ceně. Ke srovnání tak Mediatek využil právě tento model a jako oponent mu bylo ze zástupu telefonů se Snapdragonem 665 vybráno Oppo A9 2020. Telefony pak byly porovnány v kategoriích benchmarkových výsledků nebo rychlosti startu aplikací a her.

V hrubém výkonu má G70 navrch díky 193,790 bodům v Antutu, což je výrazný náskok oproti 166.126 bodům pro Snapdragon 665. Jedinou pihou na kráse je ale pro porovnání využití rozdílných verzí benchmarku. Helio G70 se výhry dočkalo i v ostatních benchmarcích jako je GeekBench, 3D Mark nebo GFXBench. Rychlost startu aplikací a her ve většině případů také vyzněla pro procesor od Mediateku, jak se ostatně můžete přesvědčit na snímku níže. Jedná se tedy opravdu o „lepší“ procesor ?

Na to je velmi těžká odpověď. Mediatek G70 je velmi solidní kus křemíku s hrubým výkonem možná přesahujícím nastavenou cenu, ale není zcela bez kazů. Oproti Snapdragonu 665 totiž třeba nepodporuje paměti UFS (i když jen 2.1 verzi) a musí se tak spokojit s pomalejšími eMMC 5.1. Což na druhou stranu většinu výrobců velmi levných telefonů moc nepálí a právě tam nové Helio míří. Každopádně se jedná o další důkaz, že Mediatek usilovně pracuje na vylepšení své pověsti a po slušných výkonech G90 v Redmi Note 8 Pro si zaslouží uznání i za nový kousek.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.