Nedávno představené telefony řady Xiaomi Mi 10 jsou samozřejmě fantastickými špičkovými modely, ale setkaly se také s poměrně silným fanouškovským brbláním. Přece jen základní model se oficiálně v Číně dostal do prodeje za $573 a Pro varianta pak až za $673, což znamenala oproti minulé generaci nárůst o masivních $140. Samozřejmě raději nezmiňujeme předpokládané ceny v jiných regionech, protože tam ceny ještě více nehorázně nabobtnají. Ale Xiaomi už dopředu avizovali, že u nových kusů Mi 10 nebudou na extra nízké ceny hledět a nárůst cen se tak dal očekávat v plné míře.

I tak se ale firma snaží veřejnost přesvědčit, že navýšení ceny bylo nutné a vzhledem k nekompromisní výbavě nových telefonů se s tím dá i souhlasit. Oproti minulé generaci je prostě znatelný posun k absolutnímu high-endu a šéf firmy Lei Jun má pravdu v plánech na konec extra snahy o super nízké ceny. Ostatně na to mají Xiaomi dceřinou značku Redmi a jejich telefony. Dnes se na internet dostal zajímavý rozbor serveru Techinsights, kde máme možnost vidět kompletní rozborku Mi 10 a vyčíslení cen jeho komponent, abychom měli přesnější představu o maržích výrobce.

This slideshow requires JavaScript.

Podobné rozborky se dělají hlavně u extra drahých kousků od Applu nebo Samsungu, aby se dokumentovala nenažranost těchto gigantů. U Xiaomi je tomu jinak, protože redaktoři vyčíslili cenu čistě komponent základního modelu na $440. Marže tak stále není nijak extra vysoká, protože v ceně nejsou zahrnuty položky na vývoj nebo marketing. Pro srovnání komponenty takového iPhone 11 Pro Max přijdou na $490.50 a prodává se za $1184… Xiaomi si tak negativní fanouškovskou odezvu u nových vlajkových modelů určitě nezaslouží.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.