Není tomu tak dávno, co k výměně baterie ve vašem telefonu stačilo jen jednou rukou otevřít zadní kryt a baterii jednoduše vyjmout. Celý proces mohl trvat několik vteřin a sekundární baterie mohla začít hned fungovat. V dnešní době je často výměna baterie v domácím prostředí nemožná nebo vyžadující tři hodiny času, příklepovou vrtačku, čtyři kladiva a dva slony. To samozřejmě hraje do karet výrobcům, kteří si z prosté výměny baterie udělali skvělý kšeft. Ten však možná zatrhne zatrhne Evropská unie, tedy alespoň podle údajného úniku dokumentu.

Podle tohoto dokumentu se úřady EU zabývají snahou vytvořit legislativu nutící výrobce telefonů ke zjednodušení přístupu k bateriím a jejich možné výměně. To by mělo umožnit servisní zásahy přímo uživatelům nebo neoficiálním servisům a rozhodně by to prodloužilo život mnoha telefonům. Baterie totiž odchází poměrně rychle a dnes je tak mnohem častější měnit telefony než dříve. Což samozřejmě nenahrává do karet ekologickým plánům EU a snaha snížit elektronický odpad je z jejich strany vidět dlouhodobě. První vlaštovkou je ostatně snaha sjednotit nabíjecí porty na USB Type-C, jak jsme psali nedávno.

Samozřejmě jednoduše vyměnitelné baterie starého střihu měly i spoustu nevýhod, díky modernímu designu je možné mít výrazně vyšší kapacitu, rychlejší technologie dobíjení nebo voděodolnost. I když jsme v minulosti viděli, že voděodolnost a vyměnitelnost baterie se nevylučují, jen to chce dostatek dobré vůle výrobce. Není zcela jasné, co by podobná legislativa znamenala v praxi, protože se nedá očekávat drastické odlišnosti verzí telefonů pro jednotlivé regiony. Návrh EU možná bude představen už zhruba za měsíc, takže budeme velmi zvědavi na výsledek.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.