Hodnocení recenzenta

Obří rozměry, hmotnost ale i výdrž na baterii dělají z Oukitelu WP5 telefon pro specifického zákazníka. Pokud víte, jak takový telefon využít, budete s ním spokojeni, a pokud se rozbije, nebude vás to vzhledem k ceně nijak zvlášť mrzet.

6
x/10

Pokud se o čínské telefony alespoň trošku zajímáte, není vám značka Oukitel neznámá. Tento výrobce má poměrně bohaté portfolio telefonů, včetně samostatné řady odolných telefonů. V dnešní recenzi se podíváme právě na zástupce odolných telefonů, které reprezentuje model WP5. Už na první pohled je jasné, že tento telefon nemá namířeno do náprsní kapsy saka a nebo na stůl do kanceláře. Jeho teritoriem bude stavba, kemp či hory. Všude tam oceníte robustní konstrukci a softwarové doplňky v systému. Jaké jsou jeho další parametry objasní dnešní recenze Oukitel WP5.

RECENZE OUKITEL WP5 – BALENÍ

Bílá nízká krabice vás svým obsahem nijak zvlášť nepřekvapí. V plastové vaničce je uložen telefon, trn pro šuplík SIM karet, nabíječka, USB kabel a trochu netradičně i USB OTG redukce. Ta má svoje opodstatnění, jelikož USB-C konektor v telefonu je poměrně výrazně zapuštěný a ani flash disk s USB-C konektorem by se vám nemuselo podařit kvůli jeho šířce připojit. Bohužel ale chybí redukce na audio konektor, kterou byste užili nejspíš více než OTG redukci.

RECENZE OUKITEL WP5 – DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Hned po vybalení z krabice vám vykouzlí úsměv na rtech velikost telefonu. Zatímco dnes mají telefony běžnou tloušťku kolem 8 mm, Oukitel ji má více než dvojnásobnou, konkrétně 18 mm. Totéž platí i pro hmotnost, která dosahuje masivních 280 gramů. Na výšku měří telefon 155 mm, šířka činí 76 mm.

Tělo telefonu je pochopitelně plastové s výrazným zesílením ve všech rozích. Jednolitost plastu narušují kovové prvky na obou bocích, ze kterých vystupují obvyklá tlačítka s příjemným stiskem a odezvou. Najdete je na obvyklém pravém boku. Na levý bok umístil výrobce ještě SOS tlačítko, po jehož stisknutí můžete začít volat či poslat SMS. V nastavení lze ovšem přiřadit i jiné funkce, např. aktivace svítilny. Nad tímto tlačítkem je ukryt hybridní slot pro SIM karty. Abyste se k němu dostali, musíte nejdříve odklopit gumovou krytku, která na svém místě bytelně drží a uvolnění hrozí zlomeným nehtem. Totéž platí i pro krytku USB-C konektoru.

Proč tomu tak je, se dočtete jak ve specifikacích, tak i na zádech telefonu. Telefon splňuje odolnost proti vodě a prachu dle certifikace IP68. Výrobce se taktéž chlubí splněním kritérií armádního standardu MIL-STD-810G. Odolnému tělu sekunduje i tvrzené sklo Gorilla Glass 5 nad displejem. O odolnost telefonu nemám skutečně obavy. V rámci testování mi „náhodou“ několikrát vypadl z ruky na tvrdou zem a ustál to bez sebemenší újmy. Pokud by vás zajímalo, co vše by měl telefon vydržet, podívejte se na zajímavé propagační video.

Záda telefonu jsou poměrně členitá s jemným vroubkováním, které zajistí lepší držení i v mokrých rukou. V horní části zad je umístěn modul trojitého fotoaparátu, blesk tvořený čtyřmi LEDkami, který spíš než blesk k fotoaparátu poslouží jako výkonná svítilna a nechybí ani čtečka otisků prstů. Ta dokáže telefon bleskově odemknout, pokud se ovšem prstem správně trefíte, a to může být trochu problém. Čtečka je totiž jen mírně zapuštěná a tím, jak jsou záda různě hrbolatá, se její poloha prstem hůře nahmatává. Chce to zkrátka cvik.

RECENZE OUKITEL WP5 – DISPLEJ

Displej byl pro mě poměrně velkým příjemným překvapením. I levný čínský telefon dokáže nabídnout kvalitní IPS panel s živými barvami, který snese srovnání s výrazně dražšími telefony. Počítat však musíte s nižším rozlišením 1 440 x 720 px. S jemností zobrazení jsem však žádný problém neměl. Jednotlivých pixelů si při velmi detailním zkoumání všimnete, ale to zájemci o tento telefon dělat nebudou. Úhlopříčka displeje činí 5,5 palce a část z něj ukrojí softwarová tlačítka. To je trochu škoda, místo pro senzorová tlačítka pod displejem rozhodně je.

Příjemný pohled na displej trochu kazí horší kvalita senzoru okolního osvětlení, který má automaticky regulovat jas displeje. Jeho reakce jsou poněkud zmatené. Někdy reaguje svižně a přesně, jindy trvá dlouhé minuty, než jas zvýší a vy tak raději vstoupíte do nastavení a ručně jas upravíte.

Moc příjemná není ani minimální hodnota jasu, která by mohla být ještě o kousek nižší, což by ulevilo očím při nočním používání. Naštěstí nechybí noční režim eliminující produkci modrého světla. Maximální podsvícení si slušně poradí i s přímým sluncem.

RECENZE OUKITEL WP5 – HARDWARE A VÝKON

Svým výkonem telefon jasně dokazuje, kam má namířeno. Je to pracovní telefon, od kterého majitelé nebudou vyžadovat bleskurychlé reakce a vysoký herní výkon. Použitý čipset MediaTek Helio A22, nebo-li MT6761, se čtyřmi jádry a frekvencí 2 GHz je určen do těch nejlevnějších telefonů, kterým nabídne podporu přehrávání H.265 videí, umělou inteligenci pro fotoaparát či odemykání obličejem. V tomto telefonu je čipset doplněn o 3 GB RAM a 32 GB úložiště.

Výkon telefonu dostačuje na běžný nenáročný provoz, příp. hraní jednoduchých her pro zkrácení dlouhé chvíle. Víc se od něj očekávat nedá a nikdo by to ani nedělal.

SYSTÉM

Se systémem si výrobce moc hlavu nelámal. Použil čistý Android 9 Pie s jen minimem úprav spočívajících v doinstalování aplikací pro přídavné tlačítko a sady nástrojů nazvaných Outdoor Tool. Jedná se o šest samostatných aplikací, kam patří digitální kompas, měřič hluku, lupa využívající digitální zoom kamery, jednoduchá vodováha a dvě aplikace v podobě úhloměru. Výsledky vodováhy a úhloměru jsou přesné. Použitelnost zvyšují i zcela rovné plochy na bocích telefonu i zádech.

Pohyb v systému je příjemně svižný. Totéž platí i pro spuštěné aplikace, které jsou již načteny v paměti. Spouštění nových aplikací či jejich instalace samozřejmě chvilku trvá, záleží na jejich velikosti. Každopádně nejde o nic dramatického. Co mně ale vadilo mnohem víc, byl nefunkční tmavý režim. V nastavení jej sice lze aktivovat, ale změna se nijak neprojeví.

BATERIE A VÝDRŽ

Za opravdu obřími rozměry a hmotností telefonu nestojí jen odolné tělo, ale také baterie. Její kapacita činí nadstandardních 8 000 mAh. Škoda jen, že tuto kapacitu nelze využít i pro reverzní nabíjení jiných zařízení. Takto máte energii čistě pro potřeby telefonu, jehož výdrž při běžném používání s neustále zapnutou Wi-Fi či datovými přenosy dosáhne bez problémů na 4 dny i více. Solidní výdrž podporuje i nízký výkon čipsetu, se kterým si náročné hry, jež by drancovaly baterii, nespustíte a běžné aplikace tolik energie nevysají.

Stejně jak dlouho telefon vydrží, tak dlouho se i nabíjí. Žádné rychlé nabíjení výrobce neimplementoval a běžná 5V/2A nabíječka přibalená k telefonu potřebuje k plnému nabití cca 4 hodiny. Během nabíjení se telefon ani nabíječka nikterak výrazně nezahřívaly.

KONEKTIVITA A GPS

U levných telefonů se vždy musí někde šetřit a velmi často to odnesou bezdrátové technologie. To ale není případ tohoto telefonu. Připojit se lze k Wi-Fi na 5 GHz, nechybí VoLTE, bezproblémový je i Bluetooth 4.2. Wi-Fi fungovala naprosto spolehlivě, jen v místech s opravdu slabým signálem, kde ale jiné telefony ještě byly schopny připojení udržet, už se telefon odpojoval. Chybět by tak mohla jen podpora NFC, ale to jsem schopen takto levnému telefonu odpustit.

Mezi aplikacemi najdete i FM rádio. Jak ale hraje vám neprozradím, jelikož vyžaduje připojená sluchátka, která slouží jako anténa. Ovšem aplikace rádia je nebyla schopna detekovat a tudíž se ani nespustila. Ostatní aplikace tento problém neměly a zvuky či hudba do sluchátek proudily.

Velikým překvapením byla rychlost a přesnost lokalizačních technologií GPS a Glonass. Fix byl bleskový a přesnost velmi dobrá. Výborné výsledky zaznamenávání polohy, jaké předvedl tento telefon, by mohly závidět i násobně dražší telefony.

FOTOAPARÁTY

Jestliže na bezdrátových a lokalizačních technologiích výrobce neškudlil, u fotoaparátu je to přesně naopak. Ve specifikacích se dočtete, že hlavní fotoaparát je složen z hlavního 13 Mpx snímače a dvou 2 MPx snímačů. Jeden z nich bude sloužit k lepšímu podání hloubky ostrosti, k čemu je ale ten druhý, jsem neobjevil. Každopádně výsledky kamery vás vrátí o několik let nazpět. Detaily se slévají, barvy jsou mdlé, problémy dělá protisvětlo a za horších světelných podmínek jsou fotky plné šumu. Pokud chcete dosáhnout alespoň trochu slušných výsledků, musíte si počkat na dobré světlo a fotit se sluncem v zádech. Do galerie přikládám i výřez fotek ve velikosti 1:1.

Ještě horší situace nastává při natáčení videa, které je rozmazané a roztřepané i při sebemenším pohnutí telefonu. A to i při aktivní elektronické stabilizaci. Maximální rozlišení natáčeného videa je Full HD při 30 sn./s, jeho použitelnost se limitně blíží nule. Situaci nezachraňuje ani přední 5 MPx kamera, která není schopná správně zaostřit.

ZÁVĚR

Oukitel WP5 není telefon pro masového uživatele, a proto se tak na něj musíte i dívat. Dobře poslouží v prašném či vlhkém prostředí nebo jako záložní telefon při outdoorových aktivitách, kam byste svůj naleštěný top model neradi brali. Největšími plusy telefonu jsou jednoznačně robustní odolná konstrukce a fantastická výdrž na baterii. Jasným propadákem je pak fotoaparát, což se ale u takto levného telefonu dalo očekávat.

Kolik, že tedy Oukitel stojí? V e-shopu Gearbest, kterému děkujeme za poskytnutí telefonu k recenzi, jej aktuálně můžete pořídit za cenu 109,99 USD, což po přepočtu činí cca 2 500 Kč.