Hodnocení recenzenta

Chytré hodinky Honor MagicWatch 2 jsou správnou volbou pro všechny, kdo chtějí dobře vybavené a funkční hodinky s velmi dobrou výdrží na jedno nabití. Drobností, které by se daly hodinkám vyčíst je naprosté minimum. Tady se v Honoru trefili do černého!

8
x/10

Relativně nedávno jsme měli v redakci chytré hodiny Huawei Wach GT 2, které jsou vlastně starším sourozencem dnes recenzovaných Honor MagicWatch 2. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jsou vlastně vůbec rozdílné? Recenze Honor MagicWatch 2 tyto otázky zodpoví.

Ještě před začátkem samotné recenze, díky zastoupení značky Honor pro český trh za zapůjčení Honor MagicWatch 2!

Balení – pásek navíc potěší

Krabička, ve které se schovávají hodinky a příslušenství, je vyvedena v pěkném odstínu tmavě modré a až na barvy se jedná o to samé balení, jako mají Honor Watch GT2. Hodinky samotné jsou usazeny v průřezu a zbytek je uložený v jedné boční kapse.
Příslušenství obsahuje návod, USB-C kabel, magnetickou nabíječku a druhý pásek, který je černý a je vyrobený ze silikonu.

Balení je bytelné z velmi tvrdého kartonu, takže by se hodinkám nemělo stát nic ani při pádu z mrakodrapu.

Design a zpracování – skvělé, jen ten pásek opět…

Chvíli jsem uvažoval, jestli mám psát vůbec klasický popis jako obvykle, nebo jen zmínit změny, které proběhly oproti Huawei Watch GT 2.
Nakonec jsem zvolil první variantu, tak trochu s porovnáním. Hodinky jsou si opravu velmi podobné a neznalý by je od sebe, pokud by si nevšiml drobností a nápisu na sponce, stěží rozeznal.

Recenze Honor MagicWatch 2

Honor MagicWatch 2

Tělo hodinek je vyvedeno z leštěné nerezové oceli, dýnko je klasicky plastové a jsou v něm senzory, piny pro nabíječku a na boku výdech hlasitého reproduktoru.

Dýnko se senzory

Dýnko se senzory

V těle jsou dvě tlačítka na pravé straně, která jsou perfektně usazena a mají skvělou odezvu na zmáčknutí. Nemačkají se sama, například ohnutím zápěstí nebo o rukáv, ale zároveň nejsou tuhá a neviklají se. Horní, hlavní tlačítko, má na sobě pěkný červený proužek. Možná detail, ale i takové drobnosti oceňuji.

Recenze Honor MagicWatch 2

Hodinky provází drobné, ale pěkné detaily

Kruhový displej, který je schovaný za krycím sklem, které zasahuje až do okrajů těla, je shodný s tím, který byl použitý v Huawei Watch GT 2. Samotné krycí sklíčko disponuje efektem 3D a nahrazuje i běžnou kovovou lunetu kolem ciferníku. Osobně sice nejsem příliš zastáncem takového řešení, mám raději hodinky bez lunety nebo právě s kovovou, už kvůli lepší ochraně krycího skla, ale své příznivce se i toto řešení jistě najde.

Honor se bohužel nikde nezmiňuje o použitém skle, ale budeme doufat, že se jedná alespoň o tvrzenou variantu.

V balení jsou dva pásky, alespoň u 46 mm verze hodinek. Jedna by měla být kožená a vhodná pro denní nošení a druhá černá silikonová pro sport. Jejich výměna je jednoduchá, protože oba pásky mají integrované stěžejky.

Bohužel opět a potřetí za sebou musím ohodnotit kvalitu materiálu koženého pásku jako nepříliš dobrou. Materiál působí uměle a nepřirozeně a kůži připomíná jen od pohledu.
Silikonový pásek je ale fajn, ten je přesně takový, jaký má být a obzvláště při sportu se opravdu hodí jeho nesavost.

Oba pásky mají stejnou sponu, jen v jiné barvě. A obě si zaslouží pochvalu za zpracování a usazení jazýčku v prolisu protikusu.

Recenze Honor MagicWatch 2

Spona s nápisem Honor

Co se reálného nošení týče, byl jsem opět potěšen, jak skvěle hodinky na ruce sedí. Nikde nic netlačí, pásek je příjemně ohebný a ani sponka netlačí do zápěstí.

Tělo hodinek má v případě recenzovaného kusu 46 mm. Vyrábí se ještě menší varianta s velikostí 42 mm. Hmotnost je celkem zanedbatelných 41 gramů.

Recenze Honor MagicWatch 2 – Displej: i potřetí na výbornou

S displejem se Honor, stejně jako Huawei, předvedli ve skvělém světle a jeho kvalita je opravdu příkladná. Jak barevné podání, tak rozlišení nebo čitelnost na přímém slunci.
Použitý displej je pravděpodobně úplně totožný s Huawei Watch GT 2. Jedná se o AMOLED panel s rozměrem 1,39″ a rozlišením 454 x 454 pixelů a tvoří dokonalý kruh.

Recenze Honor MagicWatch 2

Honor MagicWatch 2 při nošení

Displeji sekunduje i senzor okolního světla, který ale na rozdíl od displeje opět nemůžu pochválit, protože změna podsvětlení byla nespolehlivá a pomalá. I když jsem se snažil displej rozsvítit víc, například když jsem dal hodinky přímo pod lampičku, displej byl stále ztlumený a trvalo mu notnou dobu, než se odhodlal se rozsvítit víc. Často jsem na to narážel i při venkovním užívání, když byly hodinky schované pod rukávem, trvalo jim delší čas, než jsem na displeji něco uviděl.

Digitizér odvádí dobrou práci. Nesetkal jsem se s duchy nebo jinými doteky, než které jsem coby uživatel po displeji žádal.

Funkce otočení zápěstím pro rozsvícení hodinek fungovala poměrně dobře a ve většině případů jsem neměl problém kouknout na ruku s hodinkami, kde byl již rozsvícený ciferník. Člověk si jen musí zvyknout na ten pohyb ruky nebo zápěstí, který u klasických hodinek nepoužívá.

Recenze Honor MagicWatch 2

Tuto možnost jde trochu nahradit funkcí neustálého zobrazování času pojmenovanou „Pohotovostní ciferník“, kdy se hodinky nebudou uspávat a budou neustále zobrazovat jeden ze dvou přednastavených ciferníků – digitální nebo analogový. To má za následek, že funkce otáčení zápěstím nebude fungovat, hodinky budou stále zapnuté. To je sice praktická funkce, nicméně se budeme muset spokojit s výrazně menší výdrž na jedno nabití. Bohužel jsem neměl hodinky tak dlouho, abych vyzkoušel reálný dopad na jinak skvělou výdrž na jedno nabití, ale hrubým odhadem bych si tipl, že alespoň minimálně polovina výdrže by to mohla být. Což ještě stále není špatné, nabíjet hodinky jednou do týdne, když na to přijde.

Výbava a hardware – kvalitní výbava

Zde se již od doby Huawei Watch GT 2 nezměnilo nic a Honor MagicWatch 2 mají stejný SoC v podobě Kirin A1, Huawei TruSeen 3.5, interní paměť s kapacitou 4 GB, vestavěný mikrofon i reproduktor. Kapacitu integrované baterie sice Honor neuvádí, ale předpokládejme, že vzhledem k podobnostem se staršími Huawei Watch GT 2 a stejně skvělou výdrží na jedno nabití se bude jednat opět o 455 mAh.

Hodinky bohužel opět nemají NFC, nicméně signál GPS skrze hodinky chytíte a dokonce i s podporou satelitů GLONASS. Disponují vlastním čipem i anténou.

Připojení hodinek probíhá skrze moderní Bluetooth 5.1. Skrze něj se lze připojit jak k telefonu, tak se dají připojit bezdrátová sluchátka pro poslech bez telefonu, což se může hodit například při sportu. A pro opravdové fajnšmekry je zde připravená možnost přehrávat hudbu rovnou z hodinek.

Recenze Honor MagicWatch 2 – Operační sytém: starý známý a uzavřený

Operačním systémem se opět stal ten samý, jako v případě Huawei Watch GT 2. Jedná se tedy o uzavřený systém bez možnosti nahrávat například aplikace. Nicméně to by mělo zabezpečit plynulý chod a hlavně daleko lepší výdrž na jedno nabití. A opět se dostáváme do shodné situace, kdy je výdrž skutečně medvědí a nabíječku budete pravděpodobně hledat na stole již notně zaprášenou, ale o tom až v další kapitole.
Bohužel se opakuje i ta horší stránka operačního systému od Huawei/Honor a tím je samotný chod, animace a odezva. Ve většině případů to není s tou plynulostí tak hrozné a hodinky fungují bez problémů, ale občas se do menu aplikací uživatel dostane až po dlouhé, někdy i dvousekundové prodlevě. Situace se mi z odstupem času od Huawei Watch GT 2 zdá o trochu lepší, ale ve své podstatě se jedná pořád o docela výrazné mínus pro hodnocení.

Podobnému neduhu se bohužel nevyhnuly ani některé aplikace nebo funkce, jako je barometr nebo kompas, který má do plynulosti opravdu hodně daleko. Možná se nejedná o funkci, kterou by uživatel musel používat zrovna každý den, ale fungovat by mohla určitě lépe a plynuleji.

Honor MagicWatch 2

Honor MagicWatch 2

Co je ale pro uživatele možná ještě důležitější, je výbava a funkce, které hodinky umí. A tady je Honor MagicWatch 2 docela silným soupeřem, přestože mají uzavřený operační systém, nabízí opravdu notnou dávku sportovních funkcí i možnosti personalizace přes ciferníky, kvalitní notifikace událostí a další drobná nastavení.

Samotnou kapitolou je pak snímání tepové frekvence, záznam aktivit nebo stresu. Díky TruMotion/TruSeen/TruRelax/VO2Max, takovému ucelenému balíčku všemožných senzorů a systému vyhodnocování aktivit. Nejsem sice zrovna v posledních měsících nakloněn takovým aktivitám, ale například senzor tepu mi ukazoval podle laického odhadu správné hodnoty, přestože jsem neměl hodinky kdovíjak pevně usazené na ruce. Hodinky neměly problém snímat tep při téměř jakémkoliv nasazení, a to je poměrně velký krok kupředu, například oproti chytrým hodinkám, které jsem měl před rokem, kde se stačilo i špatně hýbat a ihned hodnota měření nepřirozeně kolísala.

Zbytek výbavy zahrnuje všechny klasické funkce, od hledání ztraceného telefonu, přehrávání hudby s možností připojení bezdrátových sluchátek rovnou k hodinkám, zobrazování notifikací ze všech aplikací, svítilny, krokoměru, zobrazování předpovědi počasí a mnohé další. Při používání jsem nepřišel asi na nic, co by mi u hodinek chybělo, nebo co bych měl potřebu nějak postrádat.

Zobrazování notifikací prošlo malou, ale příjemnou změnou a nyní se korektně zobrazují všechna písmena i diakritika. Smajlíci se stále nezobrazují 🙁

Recenze Honor MagicWatch 2

Kromě smajlíků umí hodinky všechny naše znaky

Další drobnou kapitolou jsou ciferníky, kterými si můžete, jako uživatel, hodinky trochu oživit nebo přizpůsobit. Změny, resp. nahrávání jednotlivých ciferníků probíhá opět skrze aplikace Zdraví v telefonu. Vlastně až teď mi tak nějak došlo, že spravovat chytré hodinky v aplikaci, která se jmenuje Zdraví (Huawei Health) je vlastně hrozně nelogické. Hodinky by si asi zasloužili vlastní aplikaci nebo alespoň jiný název. To samé platí i pro sluchátka, která se dají natavit v aplikaci s názvem AI Life.

Nicméně zpět k ciferníkům. Ty se dají nahrát do paměti hodinek a lze je samozřejmě měnit posléze i v hodinkách. Musím ale říct, že mě výběr zklamal a přestože jsou v nabídce jak originální ciferníky od Huawei, tak uživatelské, stylizace samotných ciferníků je vlastně dost hrozná. Ten, kdo chce barevné, překombinované a popravdě občas i dost nevkusné ciferníky, přijde si na své. Ale dohledat ve výběru něco, co by bylo jednoduché, třeba jen s jednou komplikací na černém pozadí, to chce už hodně hledání.

Aplikace – Huawei Health

V předešlé kapitole jsem narážel na nelogičnost, že se chytré hodinky musí spravovat přes aplikaci Zdraví (Huawei Health). Funkční vybavenost aplikace je ale skvělá a cokoliv, co by si uživatel přál upravit nebo nastavit, může udělat. Občas jsem se trochu ztrácel v UI a rozlišení jednotlivých nabídek, ale na to si člověk asi zvykne.

Huawei Health dokáže zobrazovat všelijaké grafy a důležitá čísla z cvičení, trasy i plánování, průběh výkonů v čase, synchronizovat data s hodinkami a mnoho dalšího. Skrze aplikaci se nahrávají ciferníky a také hudební soubory. Hodinky mají integrovanou 4 GB paměť a lze do ní přenést něco málo hudby, pokud se rozhodnete vyběhnout bez telefonu.
Aplikace také zabezpečuje případné aktualizace firmwaru v hodinkách.

Baterie a výdrž – hra s esem v rukávu

Pod plastovým dýnkem, jako u většiny chytrých hodinek, je baterie. Ta by měla mít kapacitu 455 mAh. Tedy předpokládám, že tomu tak je, jelikož se o ní výrobce nikde nezmiňuje, ale vzhledem k stejným funkcím, vzhledu, rozměrům a hardwaru s Huawei Watch GT 2, by mohla být baterie stejně velká. Honor MagicWatch 2 mají opět stejnou nabíječku, jako již zmiňovaný sourozenec a opět bych měl připomínku ke konstrukci. Je fajn, že je základna magnetická, takže jí lze jednoduše položit na cokoliv kovového a bude držet na svém místě. Bohužel, pokud máte nekovový povrch, typicky dřevěný stůl, nabíječka je nestabilní a bude díky lesklému plastu někam ujíždět, což může vyústit v nepříjemný pád dolů ze stolu. Opravdu by stačilo pogumovat spodek, alespoň to kolečko naspodu, na kterém celá nabíječka drží a bylo by po celém problému. Snad se dočkáme v další revizi.

Samotná výdrž je opět ukázková, za celé dva týdny jsem musel nabíjet pouze jednou, a to úplně na konci testování, při sepisování zkušeností. Hodinky jsem nosil víceméně každý den, funkci neustálého snímání tepu a otočení zápěstím jsem měl zapnutou po celou dobu. Takže opět stejný výsledek, jako u staršího sourozence ze stáje Huawei, tedy „za jedna“!

Závěr recenze Honor MagicWatch 2

Ty z vás, kteří ví jak moc jsou si hodinky Honoru a Huawei podobné, neřkuli stejné, asi závěr nemůže překvapit. Mají stejné plusy a stejné mínusy, a to opravdu doslova a do písmene. Nicméně jeden a ne malý rozdíl mezi nimi je. Cena. Ta je u Honor MagicWatch 2 o tisíc korun nižší, alespoň v době psaní recenze a to posunuje MagicWatch 2 před stájového kolegu v poměru výhodnosti.

Nejprve ale k těm zásadním bodům závěru. Plusem budiž spousta drobností, funkcí, kvalitních notifikací, skvělé výdrže na jedno nabití, parádního displeje ale také velmi pohodlného nošení a kvalitních snímačů pro všechny sportovněji založené uživatele.
Mínus bych viděl v ne úplně plynulém prostředí a koženém pásku, který nepůsobí příliš dobře ani na dotek, ani na pohled. Jinak asi nemám co bych hodinkám mohl nějak extra vytýkat a jelikož je cena Honor MagicWatch 2 o tisícovku nižší, než Huawei Watch GT 2 musím vzhledem k výbavě, výdrži a kvalitě zpracování udělit o něco vyšší hodnocení.
S Honor MagicWatch 2 opravdu chybu neuděláte.

Ještě jednou díky zastoupení značky Honor pro český trh a pokud byste zatoužili zakoupit hodinky Honor MagicWatch 2, můžete přímo u nich na webu!

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.