A ještě jedna novinka o chystaném Xiaomi Mi 10, který se na nás oficiálně vrhne už zítra. Ale samozřejmě zajímavé informace se hodí už dnes, protože fanoušci značky patří k těm nejvíce nadšeným a aktivním. Čínský gigant dnes oficiálně potvrdil, že Mi 10 bude mít jako hlavní fotografický senzor 108 Mpix „Pro“ kousek, který samozřejmě bude podporovat ukládání snímků i v plném rozlišení. To samozřejmě bude znamenat velké nároky na datový prostor a pomoci by tomu mohl i nový formát HEIF. O něm se dnes na sociální síti Weibo rozhovořil i šéf firmy Lei Jun a my tak s jeho pomocí můžeme osvětlit, o co se konkrétně jedná.

Nový formát HEIF (neboli High Efficiency Image File Format) je novinkou založenou na enkodéru HEVC a měl by nabídnout výrazně lepší kompresi výsledné fotografie při zachování detailů a kvality. Podle slov Lei Juna by nový formát měl přinést minimálně 50 % úsporu místa a dokládá to testovacím snímkem, kde má klasické JPG plných 12.1 MB a HEIF pak jen 4.43 MB. V oficiálních číslech by měl HEIF mít 2.39x lepší kompresi v porovnání s JPG, takže zmiňovaných 50 % vypadá více než reálně. Přípony souborů tohoto nového formátu by měly být  .heif nebo .heic a pracovat by se s nimi mělo dát zcela běžně pomocí online konvertorů nebo specializovaných nástrojů na úpravu fotografií. Tak budeme zvědavi na reálná porovnání kvality komprese.

Xiaomi Mi 10 by podle veškerých dostupných informací měl být vybaven pro fotografické orgie hned čtveřicí zadních fotoaparátů, přičemž je možné, že Pro varianta bude výrazně silnější. Rozlišení jednotlivých senzorů by mělo být 108 Mpix + 48 Mpix + 12 Mpix + 8 Mpix, takže na papíře se určitě jedná o jednu z nejsilnějších dostupných sestav na trhu. Základní verze by se pak pravděpodobně měla spokojit „jen“ s 20 Mpix + 12 Mpix + 5 Mpix doprovodnými senzory. Podle všeho by celkový zoom měl dosahovat až 50x, takže opravdu čekáme velké věci. No, už zítra budeme chytřejší a stále doufáme, že nás Xiaomi překvapí i nastavenou cenou.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.