Na 13. února je naplánována velká tisková konference čínských Xiaomi, jejíž hlavní hvězdou bude samozřejmě představení špičkových vlajkových lodí řady Xiaomi Mi 10. Nové telefony ale nebudou jedinou novinkou představenou nedočkavému publiku, protože firma už oficiálně ohlásila i nový model Wi-Fi routeru. A nebude se jednat o žádné ořezávátko, protože model Xiaomi AX3600 by měl dostat do vínku čipset od Qualcommu vyvinutý původně pro firemní sféru. Bude také mít novou certifikaci Wi-Fi 6 (aneb 802.11ax) , takže půjde o opravdu pokročilý kousek. Navíc jak známe Xiaomi, tak se určitě budou snažit ho nabídnout za velmi nízkou cenu.

A co že to vlastně Wi-Fi 6 přesně je ? Jedná se o novou generaci bezdrátových sítí, která toho pro uživatele přinese mnohem víc, než jen samotné navýšení maximálních přenosových rychlostí. Ano, samozřejmě je mezigenerační skok ze 3.5 Gbps na 9.6 Gbps masivní, ale v normálním provozu se jedná jen o teoretická maxima. Mnohem důležitější bude výrazně lepší rychlost a odezva sítě v případě několika zároveň připojených zařízení. Wi-Fi 6 v této oblasti jde mnohem dále než jeho předchůdci a rozdíl by tak měl být patrný na první pohled. A k zahození nebude ani lepší zabezpečení (jako třeba WPA3) nebo zlepšení spotřeby pro připojená zařízení.

A nový router Xiaomi AX3600 je jednou z prvních vlaštovek s touto certifikací Wi-Fi 6 a čipsetem Qualcomm IPQ8071. Ten byl původně vyvinut pro náročné podnikové a profesionální využití, takže pro domácnosti možná půjde o zbytečný luxus, ale to uvidíme samozřejmě v závislosti na nastavené ceně produktu. Na závěr pak ještě ujasním využívání termínu Wi-Fi 6, protože jen málokdo slyšel o Wi-Fi 5. Jedná se o snahu konsorcia Wi-Fi Alliance o zjednodušení názvosloví, protože 802.11ac rozhodně nezní tak jednoduše jako Wi-Fi 5. Nová generace Wi-Fi 6 je tak papírově 802.11ax, ale pro potřeby trhu se většina výrobců bude snažit právě o jednodušší pojmenování.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.