Škodlivost elektromagnetického záření mobilních telefonů na lidský organismus je sice stále objektem vášnivých diskuzí, ale i tak je oficiálně regulována státními orgány. Vše se točí kolem hodnot SAR (Specific Absorption Rate) a výrobci telefonů pro certifikaci na daném trhu musí doložit, že jejich produkty splňují dané normy. Pro Českou republiku a celou EU je maximální hodnota 2W/kg, přičemž americký úřad FCC je ještě přísnější a vyžaduje 1.6W/kg. Firmy většinou hodnoty SAR u svých telefonů přímo uvádějí, ale neobejde se to občas bez kontroverzí.

Jako poslední se do situace zamotal Apple, který u své vlajkové lodi iPhone 11 Pro uvádí oficiální hodnoty SAR 0.99W/kg. Nezávislý test agentury RF Exposure Lab ale naměřil skoro 4x více a 3.8W/kg vysoce převyšuje povolené limity. To připomíná situaci před nějakým časem, kdy se v testech deníku Chicago Tribune podařilo u iPhone 7 překonat oficiálně udávané údaje dokonce 28x… To donutilo certifikační agenturu FCC k dalšímu kolu testů, které však opět vyšly zcela v pořádku. Kde je tedy chyba ? Možná je zakopaný pes v tom, že k testům dostává FCC telefony přímo od výrobce a nezávislé testy si pořizují telefony „na ulici“.

Každopádně se jedná o velmi zneklidňující fakt, který se ale prozatím ani Apple, ani FCC neobtěžovali komentovat. Nejde o oficiální statistiky, tak proč se zneklidňovat a raději strčit hlavu do písku. Samozřejmě si neděláme iluze, že by šlo jen o ojedinělý případ jednoho výrobce, protože si stačí vzpomenout na podobnou aféru Dieselgate u automobilů. I tam se falšovaly emise, aby se vše vešlo do povolených limitů. Takže by možná stálo za to si nějakým tím nezávislým testem proklepnout i telefony jiných značek. A možná bychom se naměřeným hodnotám SAR divili.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.