Telefony BlackBerry s vlastním operačním systémem a fyzickou klávesnicí byly ve své době legendou a snad každý manažér se s jedním kouskem kanadského výrobce potkal. S rychlým nástupem operačního systému Android a vlastně i iOS začaly tyto přístroje ztrácet na své exkluzivitě. Výrobce pak učinil několik pokusů o návrat na výsluní popularity, ale moc se mu to nedařilo. Jistým řešením se zdál být přechod na systém Android a proto se společnost BlackBerry spojila v roce 2016 s čínským TCL, který se ujal výroby na základě licence.

Ovšem nic netrvá věčně, a to ani licence pro TCL. Společnost BlackBerry na svém twitterovém účtu oznámila, že licence na výrobu telefonů končí letos v srpnu/auguste. Od září/semptembra tedy končí i výroba telefonů, protože licence dále prodloužena nebude. TCL tím už nebude mít oprávnění navrhovat, vyrábět a prodávat přístroje kanadské společnosti. Nicméně bude stávajícím modelům i nadále poskytovat podporu až do 31. srpna 2022.

Důvodem k neprodloužení licence by mohlo být i to, že se telefony BlackBerry dost špatně prodávaly. Svůj lví podíl na tom měl průměrný hardware a poměrně přemrštěné ceny. Zájem potenciálních kupců byl skutečně mizivý. V loňském roce dokonce nebyl vydán žádný nový model a mnozí z tipařů předpokládali brzký konec kanadské společnosti. Vzhledem k tomu, že TCL není jediným partnerem BlackBerry a licenci mají i společnosti Optiemus a BB Merah Putih z Indie a Indonésie, možná se tamní uživatelé přece jen nějakého nového modelu mohou dočkat. To však ukáže až čas, protože momentálně tomu nic nenasvědčuje.