Telefony BlackBerry s vlastním operačním systémem a fyzickou klávesnicí byly ve své době legendou a snad každý manažér se s jedním kouskem kanadského výrobce potkal. S rychlým nástupem operačního systému Android a vlastně i iOS začaly tyto přístroje ztrácet na své exkluzivitě. Výrobce pak učinil několik pokusů o návrat na výsluní popularity, ale moc se mu to nedařilo. Jistým řešením se zdál být přechod na systém Android a proto se společnost BlackBerry spojila v roce 2016 s čínským TCL, který se ujal výroby na základě licence.

Ovšem nic netrvá věčně, a to ani licence pro TCL. Společnost BlackBerry na svém twitterovém účtu oznámila, že licence na výrobu telefonů končí letos v srpnu/auguste. Od září/semptembra tedy končí i výroba telefonů, protože licence dále prodloužena nebude. TCL tím už nebude mít oprávnění navrhovat, vyrábět a prodávat přístroje kanadské společnosti. Nicméně bude stávajícím modelům i nadále poskytovat podporu až do 31. srpna 2022.

Důvodem k neprodloužení licence by mohlo být i to, že se telefony BlackBerry dost špatně prodávaly. Svůj lví podíl na tom měl průměrný hardware a poměrně přemrštěné ceny. Zájem potenciálních kupců byl skutečně mizivý. V loňském roce dokonce nebyl vydán žádný nový model a mnozí z tipařů předpokládali brzký konec kanadské společnosti. Vzhledem k tomu, že TCL není jediným partnerem BlackBerry a licenci mají i společnosti Optiemus a BB Merah Putih z Indie a Indonésie, možná se tamní uživatelé přece jen nějakého nového modelu mohou dočkat. To však ukáže až čas, protože momentálně tomu nic nenasvědčuje.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.