Vedoucím jménem na mobilním trhu v kategorii rychlosti nabíjení je čínské Oppo, které má v současnosti jako jediné 66W technologii. V blízké budoucnosti slibují i 80W verzi svého SuperVOOC, ale prozatím berme v potaz jen co je reálně k dispozici. A samozřejmě Xiaomi se na vedoucí pozici svého rivala dívají nelibě, takže mají velké plány na jeho překonání. Podle všeho ale megalomanské plány na 100W technologii ještě nejsou zcela vyladěné, takže se u nové řady Mi 10 budeme muset spokojit „jen“ se 66W.

Právě na téma vývoje vlastní 100W nabíjecí technologie se dnes rozhovořili zástupci Xiaomi a šlo o velmi zajímavé informace. Podle jejich slov totiž stále tato technologie není připravená k masovému nasazení, protože se potýká se zásadním problémem. Degraduje totiž kapacitu baterie, což je samozřejmě něco, co je asi pro uživatele dost zásadním problémem. Xiaomi také hovoří o složitosti certifikací a testů ohledně komerčního nasazení, stejně jako nutnosti speciální nabíječky a s tím spojenými problémy. Zkrátka a jednoduše bychom asi na hezky kulaté číslo 100W nabíjení mělo raději v blízké budoucnosti zapomenout.

Otázkou také zůstává, zda se hon za co nejvyššími čísly už lehce nezvrhnul jen v „poměřování“ pindíků. V současnosti obvyklou 4500 mAh baterii totiž s 50W technologií nabíjení kompletně dobijete za něco přes půl hodiny. Což je pro drtivou většinu uživatelů stále dostatečné sci-fi na to, aby jim to naprosto stačilo. Předimenzované nabíjecí technologie jsou tak možná jen zbytečnou snahou o překonání konkurence, který v reálu nabídne jen snížení životnosti baterií, větší zahřívaní a další negativní efekty. Navíc při stále se zvyšujících rychlostech bezdrátového nabíjení možná výhledově „drát“ ustoupí do pozadí.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.