Návrat taiwanského Mediateku na výsluní asi není tak jednoduchý, jak si firma původně představovala, ale i tak se jim v poslední době poměrně slušně daří. A povedené řady procesorů Helio G70 a G90 dnes dostaly nového sourozence, protože Mediatek oficiálně představil řadu Helio G80. Dle předpokladů zapadá přesně mezi dvojici již představených a upřímně řečeno toho nepřináší mnoho nového. Při rychlém pohledu na výpis specifikací totiž opravdu moc změn nenajdeme.

Jediným rozdílem oproti slabšímu G70 tak jsou navýšené takty procesoru a grafiky, konkrétně na 2 GHz / 1.8 GHz a 950 MHz u GPU. Jinak se stále jedná o ten stejný kousek křemíku vyráběný 12 nm výrobním procesem a osmi jádry rozdělenými mezi dvojici Cortex-A75 a šestici Cortex-A55. Hrubým výkonem by se Helio G80 mělo zhruba porovnávat se starším Snapdragonem 710, ale má i některá limitující omezení. Stejně jako předchůdce totiž podporuje vnitřní paměti pouze eMMC 5.1 a ne výrazně lepší a modernější UFS. Na druhou stranu se alespoň dočkáme podpory LPDDR4X.

Na rozdíl od vlajkového modelu G90 má dvojice slabších čipů i velký handicap v podobě absence APU čipu pro potřeby umělé inteligence. I tak je podle Mediateku jejich ISP čip schopen základní funkčnosti a rozeznávání objektů například ve spolupráci s Google Lens, Smart Photo Album nebo AI funkcemi fotoaparátu. Jako bonus pak také Helio G90 nabízí i firemní herní technologii HyperEngine, která by měla solidně pomoci právě s herním výkonem. Tak uvidíme, kdo z výrobců první zvedne hozenou rukavici a použije nový procesor ve svém telefonu. Někteří analytici očekávají, že by se tak mohlo stát v případě Redmi 9 nebo Redmi Note 9.